Музеј под отвореним небом: На Црвеном тргу изложба технике из Другог светског рата
Чувени тенкови Т-60 и Т-34, топ ЗИС-2, тенкови Т-38 и БТ 2, као и ловац И-76 - изложени су под отвореним небом, у самом срцу Москве – на Црвеном тргу, а поводом 83. годишњице од легендарне војне параде одржане 1941. године када је Црвена армија дефилеом поздравила сународнике и кренула на фронт у борбу против нациста.
На изложби која се простире на 25.000 квадратних метара и која ће трајати до 10. новембра приказано је више од 40 примерака наоружања из Другог светског рата.
Поред тога, постављен је и екран дужине 150 метара, на коме се приказују кадрови из параде 1941, као и историјски филмови.
Неуништиви Т-60, возило ЗИС-5...
Посебну пажњу посетилаца изложбе привукао је лаки тенк Т-60, који је произведен 1941. године. Ови тенкови били су намењени као подршка пешадији и познати су по томе што су учествовали у бројним операцијама у Другом светском рату: одбрани Москве, борбеним дејствима на Криму, операцији у Харкову и одбрани Стаљинграда.
До краја рата, лаки тенкови наставили су да служе у оклопним јединицама Црвене армије, а војници су их користили за извиђање, борбену заштиту, као и возила за везу и команду.
Треба напоменути да су Немци Т-60 назвали "неуништивим тенком".
Осим тог тенка, на изложби је представљено совјетско возило ЗИС-5 и хаубица М-30. Током Другог светског рата, ЗИС-5 је било једно од главних транспортних возила Црвене армије. Ови камиони коришћени су за превоз војног терета, особља, опреме...
Хаубица М-30 чувено је оружје совјетске и руске војске и она је и дан-данас, у употреби у многим армијама света. Коришћена је у готово свим значајним оружаним сукобима средином и крајем 20. века. Била је намењена за гађање непријатељског људства са затворених положаја, а такође је успешно коришћена за уништавање непријатељских утврђења (ровова, земуница, бункера).
Срби и Руси победили немачки фашизам
Српски студент у Москви Страхиња Поледица који је ове године посетио "Музеј под отвореним небом", сматра да је веома важно не дати забораву овакве историјске тренутке.
"Важно је неговати и сећати се оваквих историјских тренутака, посебно ако се осврнемо на прошлост и присетимо страдања совјетског народа. Изложба на Црвеном тргу показала је моћ руског духа у одбрани своје отаџбине", наглашава Поледица.
Према речима руског студента Макарова Јегора, на овај важан дан, не треба се сећати само борбе руског и совјетског народа против немачког фашизма, него и борбе других братских народа - Срба.
"Ми Србе неизмерно волимо и поштујемо. Са њима се увек трудимо да одржавамо пријатељство и добре партнерске односе. За нас Србија, није само братски народ, него и словенска заједница коју ми волимо и поштујемо. Срби и Руси имају исту заједничку историју и културу", наглашава Макаров.