Руске златне резерве наставиле су да расту у октобру и први пут су премашиле 200 милијарди долара, показују подаци Централне банке.
Максимално учешће злата забележено је 1. јануара 1993. године, на нивоу од 56,9 одсто, а минимално у јуну 2007. године, само 2,1 одсто.
Централна банка Русије све више даје предност злату: удео племенитог метала у златно-девизним резервама приближио се рекордном износу у последњих 25 година и наставља да расте.
Тржиште злата током ове године пролази кроз вртоглаве скокове у цени. Готово сваки месец бележи нови рекорд. Како стручњаци кажу, у тренутном економском окружењу, где је раст привреде нестабилан и већина економија се опоравља од рекордне инфлације, злато је постало јако привлачна инвестиција. И за централне банке и за грађане.
Већина земаља које купују злато, третирају га као штит од инфлације, сматрају га инвестицијом сигурног уточишта и са најмањим ризиком.
"У периодима геополитичких тензија, економске нестабилности и високе инфлације, злато се јавља као најсигурнија резерва коју нека земља може да има. Универзално је и свуда прихваћено за разлику од папирних валута", рекао је Георги Христов из "Тавекс злато и сребро" и додао да златне резерве уливају поверење у једну привреду и у валуту те земље.
Више од 20 одсто светских резерви злата налази се у земљама БРИКС-а, а међу њима највише их има у Русији - у којој се налази oко 2.340 тона овог метала, односно, 8,1 одсто свих светских резерви, и Кина са око 2.260 тона или 7,8 одсто у свету.