Споменик српском научнику Николи Тесли, дело вајара Драгана Раденовића, биће постављен у руском технолошком граду Инополису највероватније до краја ове године, пише Спутњик.
Према речима аутора, скулптура ће се налазити на улазу у научни град, удаљен петнаестак километара од Казања.
"Скулптура се уклапа у сам концепт тог града науке, који је изграђен пре девет година, чак ни ја нисам знао за њега. То је за мене било веома пријатно изненађење. Тесла се бавио и филозофијом, и езотеријом у великој мери, али пре свега науком и истраживањима, тако да ће бити заштитни знак Инополиса", каже Драган Раденовић за Спутњик.
Бронзана скулптура је висока око три метра, а велики научник је приказан у седећој пози, 'заваљен у густину етра'.
"Тесла је могао да напаја енергијом читаву планету, али су банкари и влада Сједињених Америчких Држава хтели на сваки начин да га зауставе, јер да су то допустили, изгубили би моћ. Етар је овде димензија посебног карактера, димензија коначне будућности читаве планете. Ја сам у тој скулптури, на неки свој врло разбарушен начин, желео да свима који комуницирају с њом дам могућност да и они сами могу нешто да јој додају", објашњава уметник.
За споменик који ће бити постављен у Инополису везана су још два славна имена – Ернест Хемингвеј и Руђер Бошковић.
"Скулптуру сам направио по фотографији коју је израдио Ернест Хемингвеј у Теслиној лабораторији у Колорадо Спрингсу. Њих двојица су се, иначе, дружили. Тесла, који је био поклоник природе и закономерности, у крилу држи књигу 'Философија природе' Руђера Бошковића", наводи аутор.
Град Инополис је најмлађи међу научним градовима у Русији, уз Дубну која се налази у близини Москве и Научни град у близини Новосибирска.
Идеја о томе да се скулптура Николи Тесли постави у граду Инополису потекла је од руководства Института за одрживи развој становништва, а уметник, који је и члан Руске академије уметности, одлучио је да своје дело поклони Татарстану.