Државна дума усвојила закон о забрани "чајлд фри" пропаганде
Руска Државна дума усвојила је у другом и трећем читању предлог закона о забрани промовисања "чајлд фри" идеологије.
Аутори документа овог закона су председници доњег и горњег дома парламента Вјачеслав Володин и Валентина Матвијенко, као и други посланици и сенатори.
Законом се предлаже обавеза да власник веб-сајта или информационог система врши мониторинг како би се идентификовале публикације које промовишу "чајлд фри" идеје. Истовремено, популаризација поменуте идеологије постаће основа за укључивање датог интернет ресурса у јединствени регистар забрањених информација Роскомнадзора.
Осим тога, филмови који садрже елементе ове пропаганде, неће моћи да добију неопходну дозволу за дистрибуцију од стране надлежне институције.
Закон обавезује и органе власти, који ће такође морати да предузму мере да заштите децу од таквих информација.
Што се тиче медија, закон предвиђа да оглашавање не сме да садржи пропаганду или представљање "чајлд фри" вредности.
Новчане казне за "чајлд фри" промовисање
Посланици су у другом и трећем читању усвојили и предлог закона о кажњавању за промовисање поменуте идеологије.
За грађане предвиђене казне ће се кретати од 50 до 100 хиљада рубаља, за службена лица од 100 до 200 хиљада рубаља, док за правна лица казне ће износити од 800 хиљада до милион рубаља.
Уколико се прекршај догоди у медијском или интернету простору, грађани ће бити кажњени новчаном казном од 100 до 200 хиљада рубаља, службена лица од 200 до 400 хиљада рубаља, а правна лица од једног до четири милиона рубаља.
Пропаганда међу малолетницима ће повлачити казну од 100 до 200 хиљада за грађане, од 200 до 400 хиљада за службена лица, од милион до два милиона за правна лица. Уколико се прекршај, који укључује малолетно лице, десио у медијском или интернету простору, онда ће се казне повећати: за грађане од 200 до 400 хиљада рубаља, за службена лица од 400 до 800 хиљада рубаља и за правна лица од два до пет милиона рубаља.
Пропаганда "чајлд фри" идеологије од стране странаца, укључујући коришћење медија и интернета, подразумева новчану казну, као и лишавање слободе до 15 дана и депортацију са територије Руске Федерације.
Амандман о монаштву
Поред тога, Државна дума је усвојила амандман према којем је ширење информација, као и вршење јавних акција у циљу промовисања монаштва и монашког начина живота, који подразумева завет целибата, а у вези са тим и одрицање од стварања потомства, не сматра се кршењем датог закона.
Појашњава се да се тезе овог амандмана морају заснивати на интерним прописима централизованих верских организација или њихових подорганизација.
Према речима председника Уставног одбора Савета Федерације Андреја Клишаса, горњи дом парламента намерава да разматра предлог овог закона 20. нове