Тамо где нам је забрањено да радимо као РТ и Спутњик покренули смо хиљаде (буквално!) герилских пројеката, а публика само расте, изјавила је главна уредница РТ и медијске групе "Русија севодња" Маргарита Симоњан.
"Крајем године отварамо телевизију у Србији на српском језику. Вишеструко смо повећали наше присуство у Африци и на Глобалном југу у целини. Изузетно смо повећали присуство у Индији. Ако уопштено говоримо о нашој мрежи и утицају, они су вишеструко порасли", казала је Симоњанова у интервју за "Ведомости".
Она подсећа да су САД увеле санкције РТ-у, при чему их нико не оптужује за ширење лажних вести, већ су једноставно забрањени због новинарског посла којим се баве.
Наиме, средином септембра, амерички државни секретар Ентони Блинкен оптужио је РТ за учешће у наводним "тајним операцијама" за мешање у послове других земаља и "војне набавке".
"Термин 'мешање у изборе' звучи као да смо ангажовали тим хакера који су хаковали систем за бројање гласова или извршили неку врсту манипулације гласачким листићима. Јасно је да нисмо урадили ништа слично. Ми смо једноставно обављали нормалне новинарске активности које могу утицати на нечије мишљење, као и свака новинарска активност", навела је она.
Како је напоменула, свака политичка нота може утицати на нечије мишљење.
"Имајте на уму да нас нико не оптужује за лажирање информација, јер ми то не радимо, али има много медијских организација, посебно оних које се баве међународном радиодифузијом и геополитиком и које верују да су сва средства дозвољена: 'нека буде лажњака, докле год постоји ефекат'. У том смислу, ја сам старомодна особа, против сам лажних вести – то је мој принципијелан став", нагласила је Симоњанова.
Републиканци и демократе се готово не разликују једни од других
Коментаришући изборне дебате у САД, Симоњанова је навела да је амерички политички систем "илузија демократије".
"Зашто дебате могу бити само између републиканаца и демократа? Сви су већ толико навикли да то посматрамо као да је то нормално. То је тако успостављен систем. Али то генерално није нормално и нема много везе са правом демократијом и изражавањем нечијег мишљења. Амерички систем је генерално илузија демократије. Републиканци и демократе се сготово не разликују једни од других", оценила је она.
Према њенима речима, Доналд Трамп је другачији, али у личном смислу, он је као наш Жириновски (небеско царство), наравно, републиканци и демократе тврде да се разликују, али онда усред мандата драматично промене своје мишљење о кључним питањима.
"Постоје снаге које су заиста различите, на пример, социјалисти", навела је.
Говорећи о објективности у новинарству, она је истакла да свака земља брани своје интересе у државним медијима, а приватни медији воде рачуна о интересима власника.