Које наоружање је Русија представила на сајму ваздухопловства у Кини?
У уторак, 12. новембра, у кинеском граду Џухају отворен је међународни ваздухопловни сајам "Ершоу Чајна 2024", на ком је Русија, поред извозне верзије Су-57 о чему је већ било речи, представила различите врсте савременог наоружања.
"Су-57Е ће бити изложен на статичком делу изложбе заједно са најновијим авионским оружјем које је развила и произвела корпорација 'Тактичко ракетно оружје'", наводе из "Рособоронекспорта" и додају да се ова средства могу интегрисати у пакет наоружања борбених авиона 4++ и пете генерације, не само руске и већ и стране производње.
Тако су у иностранству први пут приказане вођене ракете ваздух-зенља "гром-е1-2, противрадарска ракета Х-58УСХКЕ, као и авио-бомбе К08БЕ и УПАБ-1500Б-Е. Такође, посетиоци сајма моћи ће да виде крстарећу ракету са стелт технологијом Х-69.
Војни експерт Александар Бутирин је у разговору за РТ приметио да ће за предузећа руског војноиндустријског комплекса изложба у Кини бити одлична прилика да потенцијалним страним партнерима покажу своја најновија достигнућа.
"Русија и даље пролази кроз последице санкција, а када одржавамо наше сајмове, не могу сви представници страних земаља да дођу и да се упознају са нашом опремом. Стога је ова изложба за нас обећавајућа и занимљива. Осим тога, руски војноиндустријски комплекс генерално изазива велико интересовање разних страних држава због чињенице да у целој зони Специјалне војне операције показује високу ефикасност сопственог наоружања", објаснио је он.
Слично мишљење изнео је други војни експерт Дмитриј Дроздеко, који је рекао да су наоружање и војна опрема из Русије представљени на изложби у Кини успешно тестирани у реалним борбеним условима у оквиру СВО.
"Ово сугерише да су многи њихови недостаци отклоњени, јер ниједан полигон не пружа реалне услове. Разрађене су и методе њихове примене. Зато их сада нудимо купцима широм света", додао је он.
"Гром-Е1"
Како се наводи на сајту "Рособоронекспорта", "гром-е1" је руска вишенаменска ракета са сателитским вођењем дизајнирана за уништавање широког спектра копнених циљева са познатим координатама, као и површинских морских циљева у приобалном појасу.
Поставља се на поткрилне лансере (носаче) или у унутрашње одељке за наоружање авиона носача, који у случају "грома" могу бити МиГ-35, Су-57 и Су-34.
Ракета има комбиновани систем навођења, укључујући инерцијални навигациони систем са корекцијом путање на основу сигнала сателитског система ГПС или ГЛОНАСС.
Укупна тежина ракете је 594 кг, опремљена је високоексплозивном распрскавајућом бојевом главом и има домет од 120 км.
Интересантно је да се у западним медијима појавила информација да је руска војска почела да користи ову ракету у Украјини, што тврди и градоначелник Харкова Игор Терехов, међутим Министарство одбране РФ за сада није потврдило ове наводе.
Ракета "гром-е1" није нови пројектил, већ једна од модернизованих верзија вођених ракета које су већ коришћене у борбеним дејствима – посебно током операције у Сирији, изјавио је заменик главног и одговорног уредника часописа "Авиапанорама" и одликовани руски пилот Владимир Попов.
"На изложби се први пут представља у оваквој извозној верзији, односно видеће је не само домаћи купци, већ и инострани. Биће велико интересовање за све земље Азијско-пацифичког региона, пре свега за Кину, чија огромна војска захтева нову опрему, муницију и нову тактику употребе наоружања. Истовремено, наша опрема и муниција се по правилу разликују од западних модела по цени и квалитету", нагласио је он.
Најновије авио-бомбе
Осим "грома", на кинеском сајму су први пут у иностранству представљене и вођене авио-бомбе К08БЕ и вођене "једреће" авио-бомбе УПАБ-1500Б-Е.
К08БЕ има инерцијално-сателитски систем навођења и дизајнирана је за уништавање широког спектра стационираних циљева - наоружања и војне опреме, војне и цивилне инфраструктуре. Бојева глава је тешка 390 кг, а бомба се може испустити са висине до 15 км.
УПАБ-1500Б-Е је намењена да за уништавање издржљивих укопаних и подземних објеката. Њена бојева глава тешка једну тону је способна за пробијање баријера од армираног бетона дебљине неколико метара.
Употреба комбинованог, тј. инерцијално-сателитског система за навођење обезбеђује висок степен прецизности и омогућава употребу независно од доба дана и временских услова. Јединствени дизајн производа омогућава његово испуштање са удаљености до 50 км од циља, што смањује вероватноћу да авион носач буде погођен непријатељским средствима ПВО.
Како је приметио Дмитриј Дрозденко, развој такве муниције је важан, с обзиром на успех њихове употребе.
"Вођене авио-бомбе нису бомбе које само падају на мету, већ се самонаводе према њој или уз помоћ координата, или ласера, или разним другим средствима. Постоје начини за повећање домета и вођених и 'једрећих', а то се постиже уградњо мотора на њих, чиме се повећава домет лансирања", рекао је он.
Према његовим речима, Русија убрзано ради на развоју ових средстава, којима се раније није придавалодовољно пажње, док је данас "постало јасно да је то важно и неопходно".
Вишенаменске ракете
"Рособоронекспорт" је у Кини приказао и вишенаменску крстарећу ракету нове генерације са стелт технологијом Х-69. Према речима конструктора, дизајнирана је да ефикасно гађа широк спектар стационираних циљева, укључујући и оне без радарског, инфрацрвеног и оптичког одраза.
Пројектил се може поставити у унутрашње одељке за наоружање, као и на спољне подвесне тачке. Током уноса параметара лета могуће је означити путању на малој висини којом ће се ракета кретати ка циљу.
Још један нови производ за инострано тржиште била је и противрадарска ракета великог домета Х-58УШКЕ,
која полуактивно радарско вођење и чија је главна намена уништавање копнених радара.
Дмитриј Дрозденко је истакао да је кључна карактеристика Х-69 њена компактност и да је ракета првенствено намењена за употребу са руским вишенаменским авионом пете генерације Су-57.
Владимир Попов је скренуо пажњу на чињеницу се Х-58УШКЕ може користити као оружје за откривање положаја непријатељске ПВО.
"Ове ракете су посебно корисне за системе ПВО. Могу да дејствују чак и у окружењу где постоје сметње. Ако пројектил прими снажан електромагнетни импулс, може да настави да лети дуж својих координата. Иако то може утицати на прецизност поготка, ракета и даље може да онеспособи радарску станицу. Други задатак оваквих пројектила је стварање електромагнетних импулса који могу привремено да онеспособе радарске станице или главе за самонавођење пројектила ПВО", закључио је он.