Унеско као огранак НАТО-а: Не занимају их страдали медијски радници из Русије

Будући да се убијени и рањени новинари руских медијских кућа нису нашли у нацрту извештаја Унеска о безбедности новинара, реаговала је Руска државна радио-телевизија (ВГТРК)

У нацрту извештаја Унеска о безбедности новинара нема места и за убијене раднике руских медијских кућа, а на најновије заташкавање указала је Руска државна радио-телевизија (ВГТРК).

"Нацрт документа показује потпуни недостатак објективности и толеранције, а његово објављивање ће дискредитовати међународну организацију и доказ је потпуне политичке пристрасности Унеска", наводи се у апелу који је ВГТРК упутила генералној директорки Унеска Одри Азуле, али и генералном секретару УН Антонију Гутерешу. 

Како пишу РИА новости, ВГТРК је у коментарима на нацрт извештаја о безбедности новинара и проблему некажњивости за 2022-2023. додао и:

"На наше велико жаљење, поново смо се уверили да се секретаријат Унеска све више политички ангажује, уз упорност вредну боље употребе, претварајући угледну међународну организацију у својеврсни огранак НАТО-а и Европске уније", и додају да је повећана пажња овом изазвана болом због губитака новинара ВГТРК у ратним дејствима последњих година.

У Украјини су убијени дописник ТВ канала "Русија 24" Борис Максудов, новинар Руске државне радиотелевизије Игор Корнељук и тонски техничар Антон Волошин, док су Александар Пушин и Јевгениј Подубни рањени.

Директорка Унеска, истичу у апелу, у свом извештају не помиње бројне жртве међу радницима руских медија у претходне две године.

О погинулим новинарима из руских редакција ћуте и Репортери без граница (РСФ) - иако је најмање 30 руских новинара погинуло у зони сукоба у Украјини, на листи РСФ нашао се само један.

"Знате ли колико је наших новинара страдало у зони борбених дејстава? Погинуло је најмање 30 људи, погинули су наши новинари, а нико нам не даје прилику да истражимо шта се са њима догодило", казао је у јуну председник РФ Владимир Путин током састанка са челницима светских агенција.

Репортери без граница објаснили су шта је потребно да би се погинули или рањени медијски радници нашли на њиховој листи - да њихова организација потврди да су смрти повезане са новинарским послом. Начин на који то утврђују нису открили.