Кубанска криза, други део: Како ће америчке ракете дугог домета утицати на СВО?
Према писању "Њујорк тајмса", једна од последњих председничких одлука Џозефа Бајдена је дозвола да Украјина користи америчке ракете дугог домета АТАЦМС за ударе дубоко унутар Русије.
Ова одлука одлазећег председника САД била је (бар донекле) очекивана, међутим, још увек нема званичне информације када ће се те ракете појавити у Украјини, у којој количини и у којој модификацији. За сада је јасно само да ракете дугог домета (као претходно ХИМАРС, "џавелини", "абрамси"...) неће променити ток Специјалне војне операције (СВО) иако се ради о веома озбиљном оружју.
Кубанска криза 2.0
Сједиње Државе, као и њихови европски сателити, користе исту реторику као и за време Хладног рата. Дакле, постоје политичке одлуке о распоређивању одређеног наоружања близу потенцијалног непријатеља и диже се медијска тензија, док званична Бела кућа ништа не потврђује или демантује.
Деескалација путем ескалације је класичан пример америчке спољне политике још од Кубанске кризе. Циљ ове ескалације је да се супарничка страна заплаши и повуче, што би довело до дуго очекиване деескалације.
Дозвола Кијеву да удари дубоко у Русију западним далекометним оружјем, ако буде прихваћена, значиће нови круг напетости, сигуран је Песков. Он је нагласио да одлазећа администрација Беле куће намерава да предузме кораке да настави са изазивањем тензија у Украјини.
Међутим, Русија је безброј пута поновила да неће одустати од циљева СВО и да се свет мења, односно постаје мултиполаран, што значи да формула "деескалација путем ескалације" више не функционише. Председник Русије Владимир Путин је недавно објаснио да се не ради толико о томе да је у питању оружје великог домета колико о томе да Украјинци не могу да га користе самостално, без директног мешања западног војног особља.
"Није реч о дозволи или забрани за кијевски режим да изводи нападе на руску територију. Они и тако нападају (руску територију) уз помоћ беспилотних летелица и других средстава. Али, када се ради о коришћењу далекометног оружја високе прецизности које се производи на Западу - то је скроз друга прича. Ради се о томе да, као што сам већ говорио - а то ће потврдити било какви стручњаци и код нас и на Западу - украјинска армија није у стању, она не може да изводи нападе савременим далекометним системима високе прецизности западне производње. То је могуће само уз помоћ коришћења обавештајних података добијених путем сателита, а њима Украјина не расположе", објаснио је Путин.
Са руским председником се слаже и експерт за стратешка питања Хамид Хан ел Машрики, који је изјавио да дозвола САД за коришћење АТАЦМС није индиректно, већ отворено учешће НАТО-а у војном сукобу.
"То је веома опасно, јер свака земља, укључујући и Русију, има право да предузме узвратне мере у складу са начином на који процењује штету која јој је нанета", рекао је за РТ Ел Машрики
Након одлуке САД, француски "Фигаро" је на свом сајту објавио да су Француска и Велика Британија дозволиле Украјини да изврши ударе на руску територију користећи њихове ракете дугог домета "скалп/сторм шедоу". Та вест је убрзо била избрисана, међутим "интернет све памти".
Сада су остале само информације које се односе на "Њујорк тајмс" и агенцију Франс прес о дозволи САД да Кијев користи ракете дугог домета за дубље ударе.
Француски министар спољних послова Жан Ноел Баро убрзо је изјавио да "Париз није променио став у погледу одобравања удара француским оружјем са територије Украјине дубоко у Русију, таква могућност се разматра још увек".
Дакле, након ескалације од стране САД, уместо Русије, уплашила се Француска, док Немачка и даље не спомиње могућност слања својих ракета дугог домета "таурус", иако се и то може очекивати, узимајући у обзир да немачки канцелар Шолц ништа не губи након пуцања његове владајуће коалиције.
Шта је АТАЦМС?
АТАЦМС су ракете далеког домета које се користе за ударе по војним и цивилним циљевима далеко од линије фронта. Ракете АТАЦМС, којима је Бајден дозволио украјинским оружаним снагама да гађају руску територију, имају максимални домет од 300 км. У домету ракета може бити неколико области до којих су раније украјинске оружане снаге стизале само беспилотним летелицама.
Међу модификацијама ових ракета издвајају се два типа. Прва је МГМ-140Б АТАЦМС блок 1A са касетном бојевом главом. Друга је МГМ-168А АТАЦМС блок 1А (QRU) са високоексплозивним фрагментационим делом.
Од осамдесетих година прошлог века у Сједињеним Државама произведено је око 3,5 хиљада пројектила АТАЦМС свих модификација. Од ове количине, око 600-700 јединица је већ употребљено, укључујући 414 пројектила током операција у Ираку 2003. године.
Од 2024. године САД, према различитим проценама, могу имати око две хиљаде пројектила на залихама, укључујући и нове произведене ракете и обновљене старе. Међутим, неке од ових залиха могу бити недоступне због истека рока или других фактора.
Познато је да је кључна карактеристика свих модификација ракета АТАЦМС брзо пикирање из горњих слојева стратосфере брзином од око 1100-850 м/с под угловима већим од 75-80°. У неким случајевима, такве трајекторије се протежу изван вертикалних сектора радара за навођење комплекса С-400 и С-300В4.
Такође је вредно напоменути да системи противваздушне одбране средњег и дугог домета С-350 "Витјаз" имају велики потенцијал у борби против АТАЦМС, чије ће ракете моћи да обарају АТАЦМС чак и ако се изводе противракетни маневри захваљујући систему гасодинамичких кормила. Познато је да се овај систем добро носи са одбијањем напада ХИМАРС-а на Доњецком правцу.
Према анализи војних експерта из ОСИНТ тима "Рибар", почетком октобра биланс стања Оружаних снага Украјине укључивао је: од 6 до 8 ракета АТАЦМС; од 20 до 30 крстарећих ракета "скалп/сторм шедоу". Почетком новембра забележена је појачана активност код аеродрома Староконстантинова, што може указивати на испоруку додатних залиха. Истовремено, током целог новембра, свакодневно су вршени удари по аеродрому у циљу смањења ових резерви.
Не треба заборавити и да АТАМЦС нису једине ракете које могу да буду испоручене Кијеву. Ту су и ударни дронови "текевер AR3" и "банши јer-80+" са дометом од 400 до 1.000 километара. Такође Немачка може да испоручи четири хиљаде ударних дронова "мини-таурус", о којима скоро нема информације. Производи их компанија "Хелсинг", а "мини-таурус" називају "шампионом у вештачкој интелигенцији".
Време за АТАЦМС истиче
Главни проблем за Украјину у вези с коришћењем АТАЦМС ракета је време. Оружане снаге Украјине тек сада имају оптималну могућност да их искористе, пошто им ове ракете нису предате од самог почетка СВО. Кијев ће бити у могућности да користити ове ракете неко време (неколико месеци, можда мало дуже).
Међутим, како руске трупе буду напредовале ка западу, украјинске оружане снаге ће постепено губити борбени потенцијал овог оружја и неће моћи да угрозе "стару" територију Русије.
Сада се ракете домета од 165 км могу испаљивати до границе, тако да је дозвола за коришћење ракета са дометом од 300 км више "последњи чин" одлазеће америчке администрације, него део војне тактике. С обзиром на то да Кијев губи тло у већини кључних области, Владимир Зеленски и његови страни "партнери" на све начине покушавају да ескалирају стање на фронту. Поготово јер нова администрација Трампа може да "поништи" ову одлуку и да сву одговорност пребаци на "сенилног" Бајдена, иако је ова одлука донета након састанка тренутног и будућег председника, јер и демократе и републиканци сматрају Русију претњом.
"Верујем да ће бити преиспитано готово све", нагласио је изјавио је представник Трамповог транзиционог тима за ТАСС, одговарајући на питање да ли ће администрација Доналда Трампа преиспитати одлуку Бајдена.
Син новоизабраног америчког председника Доналда Трампа, Доналд Трамп Млађи, такође није остао по страни и изјавио да амерички војноиндустријски комплекс жели да започне трећи светски рат пре него што његов отац дође на власт.
"Изгледа да Војно-индустријски комплекс жели да се побрине да започне трећи светски рат пре него што мој отац буде имао шансу да створи мир и спасе животе. Морам закључати те трилионе долара. Проклет био живот!!! Имбецили", навео је Трамп млађи на Иксу.
The Military Industrial Complex seems to want to make sure they get World War 3 going before my father has a chance to create peace and save lives. Gotta lock in those $Trillions. Life be damned!!! Imbeciles! https://t.co/ZzfwnhBxRh
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) November 17, 2024
У сваком случају, најбитнија чињеница је да Оружане снаге Русије имају искуства у борби против западног наоружања, колико год опасно и савремено било, укључујући поменуте ракете АТАЦМС. Ток Специјалне војне операције нису преломили ни тенкови "абрамс" и "леопард", ни ракетни систем ХИМАРС, ни ПВО системи "ирис-Т" и "патриот", па неће ни АТАЦМС и друге ракете. Без обзира које ракете (и посаде) буду покушавале да нападају Русију, најгоре ће проћи Украјина, која је своју територију препустила западном свету да је користи као експеримент за своје наоружање, не марећи на губитке Украјине.