РТ осуђује Унеско због игнорисања напада на руске новинаре

Међу случајевима који нису завршили у извештају ове међународне организације о нападима на новинаре је атентат у априлу 2022. чија је мета била главна уредница РТ-а Маргарита Симоњан и пет других истакнутих руских новинара, што је наводно организовала Украјинска служба безбедности

РТ изражава снажну огорченост због Унесковог нацрта "Извештај о безбедности новинара и опасности од некажњивости", критикујући континуирано занемаривање бриге о безбедности руских новинара од стране ове међународне организације.

У нацрту извештаја посебно се изостављају бројни насилни инциденти над новинарима РТ-а и других руских медија, укључујући убиства и покушаје убиства, наводи се у саопштењу наше медијске куће.

Како се додаје, међу занемареним случајевима је атентат у априлу 2022. чија је мета била главна уредница РТ-а Маргарита Симоњан и пет других истакнутих руских новинара, што је наводно организовала Украјинска служба безбедности (СБУ).

РТ је послао писмо овој организацији, наглашавајући оно што сматра неуспехом Унеска, а то је да одржи неутралност, позивајући организацију да обезбеди једнак третман за све народе и да у будуће извештаје укључи случајеве који укључују руске новинаре.

Председник Савеза новинара Русије Владимир Соловјов и шеф московског огранка Савеза новинара Русије Павел Гусев упутили су писмо генералној директорки Унеска Одри Азуле у вези са њеним нацртом поменутог извештаја, објављено је на сајту Савеза новинара Русије.

Претходно је председник СНР Владимир Соловјов рекао за РИА Новости да ће у понедељак припремити писмо Унеску због изостављања имена пострадалих руских новинара.

"Савез новинара Русије изражава огорчење због ситуације око Вашег нацрта извештаја на тему 'Безбедност новинара и проблем некажњивости за 2022-2023.' Са огорчењем констатујемо да извештај не садржи информације о руским новинарима убијеним или повређеним у обављању професионалне дужности у последње две године", наводи се у писму.

Чињеница да имена преминулих руских новинара нису уврштена у извештај "покреће озбиљна питања" о објективности и непристрасности приступа аутора извештаја, с обзиром на бројне доказе о нападима, претњама и убијању руских новинара и медијских радника, наглашавају аутори писма.

"Тренутна ситуација ствара осећај да се Унеско удаљава од своје мисије међународне организације која штити слободу говора и права свих новинара, а заправо делује у складу са исполитизованим ставовима појединих антируски расположених држава и блокова", закључује се у писму.

Савез новинара Русије инсистира на ревизији садржаја извештаја и укључивању у њега објективних података "о нашим погинулим колегама, као и о руским новинарима који су били изложени насиљу, претњама и репресији у низу такозваних 'демократских' земаља ЕУ".

Претходно се на сајту Унеска појавио извештај где Унеско позива све државе да испуне своје обавезе да окончају некажњивост за убиства новинара. Према новом Унесковом извештају, ниво некажњивости је и даље висок и износи 85%. Током шест година, ова цифра се смањила за само 4%.