Председник Русије Владимир Путин одобрио је основе државне политике у области нуклеарног одвраћања, а одговарајући декрет је постављен на сајту званичног издања правних аката.
Главни принцип доктрине је да је нуклеарно оружје крајња мера заштите суверенитета земље.
Осим тога, ту је принцип и да ће се агресија на Руску Федерацију од било које земље из војног блока сматрати агресијом читавог блока.
Затим се предвиђа да се агресија на Русију или њене савезнике од стране ненуклеарне државе уз подршку нуклеарне државе заједничким нападом.
Одлуку о употреби нуклеарног оружја доноси председник Руске Федерације.
Обуздавање потенцијалног непријатеља од агресије на Русију и њене савезнике један је од највиших државних приоритета.
Државна политика Русије у области нуклеарног одвраћања је дефанзивне природе, произлази из документа који је потписао Путин.
Истовремено, услед настанка нових војних претњи и ризика по Русију било је потребно прецизирати параметре који дозвољавају примену нуклеарног обуздавања.
Указ ступа на снагу даном потписивања.
Наиме, потписивање указа уследило је два дана након што су бројни медији објавили да су САД дозволиле Кијеву да западним оружјем изводи нападе у дубину руске територије.
Раније је "Њујорк тајмс", позивајући се на неименоване представнике америчке администрације, известио да је председник САД Џозеф Бајден одобрио Украјинцима употребу америчких ракета дугог домета за удар дубоко у руску територију. Према изворима, први удари дубоко у руску територију највероватније ће бити изведени ракетама АТАЦМС.
Руски председник Владимир Путин раније је изјавио да земље НАТО-а сада разговарају не само о могућој употреби западног оружја дугог домета од стране Кијева , већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб.