Председник Русије Владимир Путин одобрио је основе државне политике у области нуклеарног одвраћања. Главни принцип доктрине остао је непромењен, јер је примена најјачег оружја и даље крајња мера заштите суверенитета земље. Међутим, Москва је убрзала промене доктрине, након одлуке САД да дозволи Кијеву да користи ракете АТАЦМС, које имају радијус до 300 км.
Нова доктрина као опомена
Званична Москва је почела да говори о промени нуклеарне доктрине још у септембру 2024. године, док се последњих месеци активно радило на обнови документа.
Руски председник Владимир Путин раније је изјавио да земље НАТО-а сада разговарају не само о могућој употреби западног оружја дугог домета од стране Кијева, већ одлучују да ли ће се директно укључити у украјински сукоб. Данашњи Путинов потпис на новој декларацији је одговор одлазећој Бајденовој администрацији која је дозволила Украјини да испаљује америчке ракете дугог домета дубоко у Русију.
Удари западних ракета дугог домета могу се оквалификовати као напад НАТО земаља. У том случају, Русија има право да узврати оружјем за масовно уништење против Кијева и главних НАТО сателита, где год да се налазе, навео је заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев.
"Данас је одобрена нова верзија Основа државне политике у области нуклеарног одвраћања. Употреба пројектила Алијансе на овај начин може се оквалификовати као напад земаља блока на Русију. У овом случају се јавља право да се узврати оружјем за масовно уништење против Кијева и главних НАТО сателита, где год да се налазе. А ово је већ трећи светски рат. Можда је стари Бајден заиста одлучио да умре грациозно, повевши са собом значајан део човечанства", написао је Медведев.
Према ажурираној доктрини, Москва има право да употреби нуклеарно оружје уколико ненуклеарна држава уз подршку нуклеарне државе нападне Русију или њене савезнике, који се први пут јасно помињу у доктрини. Дакле, напад на Белорусију или Демократску Народну Републику Кореју значи и напад на Русију са свим поменутим последицама. Гарант суверенитета и безбедности Русије и даље остаје Нуклеарна тријада.
Такође се наводи да ће свака агресија на Русију од стране државе која је члан неке војне коалиције, Москва сматрати агресијом на њу од стране целе коалиције, што је јасна порука "одбрамбеној алијанси", то јест НАТО-у.
Русија задржава право да употреби нуклеарно оружје као одговор на употребу оружја за масовно уништење против ње или њених савезника. Напад конвенционалним пројектилима, беспилотним летелицама или другим авионима се такође може сматрати испуњавањем ових критеријума, јер је већина савремених балистичких ракета и борбених авиона у стању да носи нуклеарну бојеву главу.
"Зашто је ово било потребно? Требало је ускладити наша основна документа са тренутним стањем – то је прва ствар. Друго, Русија је одувек посматрала нуклеарно оружје као средство одвраћања, чија је употреба изузетно неопходна мера. Нуклеарно одвраћање има за циљ да обезбеди да потенцијални противник схвати неизбежност одмазде у случају агресије на Руску Федерацију и (или) њеног савезника", изјавио је портпарол руског председника Дмитриј Песков.
Међу условима за употребу нуклеарног оружја је и лансирање балистичких пројектила ка Русији, као и уступање територије и ресурса за агресију на Руску Федерацију. Важно је напоменути да одлуку о употреби нуклеарног оружја доноси председник Руске Федерације, док руска државна политика у области нуклеарног одвраћања је искључиво дефанзивне природе.
Које нуклеарне ракете има Русија
РС-24 "јарс": Интерконтинентална балистичка ракета, мобилна или базирана на силосу. Свака ракета носи до три бојеве главе које се могу наводити на различите циљеве снаге по 200 кт. Русија има око 772 бојеве главе за ове ракете.
"Топољ-м": Још једна интерконтинентална балистичка ракета која се може поставити на мобилни лансер или у силосе. Носи једну бојеву главу снаге 0,8 до 1 мт. Русија има 78 ракета у свом арсеналу.
Р-36М2/РС-20Б "војвода": Интерконтинентална балистичка ракета, која може носити до 10 бојевих глава са засебним навођењем (заједно са мамцима), у зависности од тежине. Тренутно постоји неколико верзија са једном, осам или десет бојевих глава. Русија укупно има 46 "војвода" са око 340 бојевих глава.
РС-28 "сармат": Нова интерконтинентална балистичка ракета, способна да носи до 16 бојевих глава (уколико се ради о већим може носити 10), снаге до 750 кт. Очекује се да укупно 46 "сармата" буде уведено у оперативну употребу, док су први распоређени још 2023. године.
"Авангард": У питању је ХГВ (Hypersonic Glide Vehicle) које се поставља на ракете "војвода" и "сармат", а због његове велике брзине и маневарских способности готово га је немогуће оборити дејством система ПВО. Снага "авангарда" процењује се на 0,8 до 2 мегатоне, а Русија тренутно има седам оваквих система.
РСМ-56 "булава": Подморничка интерконтинентална балистичка ракета је окосница поморске компоненте руске нуклеарне тријаде. Свака ракета носи 6-10 бојевих глава са снагом од 100-150 кт (укупно 576 бојевих глава). Подморнице наоружане "булавама" патролирају Северним морем, Атлантским и Тихим океаном, чекајући противудар.
Р-29РМУ2 "синева"/Р-29РМУ2 "лајнер": Подморничке интерконтиненталне балистичке ракете које могу носити четири бојеве главе снаге 500 кт, или 10-12 снаге 100 кт. Укупан арсенал руске морнарице укључује око 320 бојевих глава.
Русија има један од највећих нуклеарних арсенала на свету и разне могућности да "пошаље" најјаче оружје у било коју тачку света. Међутим, Москва настоји на томе да се нуклеарно оружје користи само као крајња мера, што одређене земље схватају као слабост, а не разумност. Нова нуклеарна доктрина Русије има за циљ да натера сваког потенцијалног агресора да размисли, да ли жели да започне нуклеарни рат где неће бити победника, док ће агресор свакако бити уништен.