Русија

"Монд" о употреби западних ракета: Неће променити стање на фронту, Француска нема довољно пројектила

"Монд" подсећа и да је Париз у јануару обећао да ће Кијеву испоручити 40 ракета ове врсте, али да је само десетак њих испоручено до сада
"Монд" о употреби западних ракета: Неће променити стање на фронту, Француска нема довољно пројектилаGetty © Nicolas Economou/NurPhoto

Одлука САД да дозволи Украјини да користи ракете АТАЦМС за ударе дубоко унутар територије Руске Федерације, што је довело до разговора о сличном кораку Париза и Лондона, неће променити ситуацију на фронту, а један од разлога за то је што је количина крстарећих ракета СКАЛП које Француска може испоручити Кијеву ограничена, пише "Монд".

"Према речима извора упознато са ситуацијом, Француска има ограничен број ракета дугог домета СКАЛП које би могле да буду испоручене Украјини. У току су консултације са Британцима, који имају значајне резерве 'сторм шедоуа' и извозе већу количину", наводи француски лист.

"Монд" подсећа и да је Париз у јануару обећао да ће Кијеву испоручити 40 ракета ове врсте, али да је само десетак њих испоручено до сада.

Додаје се да, чак и ако Париз и Лондон дозволе нападе на руску територију, то неће променити ситуацију на фронту, где Русија има предност, јер су стратешки важни објекти "ван домета америчких пројектила".

"Руске снаге су повукле кључна ваздухопловна средства из домета АТАЦМС-а, пре свега оставивши хеликоптере и авионе за блиску ватрену подршку на аеродромима у Курској области у домету ових ракета, чиме су смањиле број важних циљева", изјавио је за француски лист неименовани украјински официр.

Он додаје да употреба ових пројектила "не би имала озбиљан утицај на руске снаге јер пружа само додатну тактичку корист, а не тренутне и одлучујуће резултате".

Према писању "Монда", одлука америчких власти уследила је у тренутку када Русија искоришћава своју предност на фронту, заузимајући територију на истоку Украјине брзином која није виђена у протекле две године. Наводи се и да је ова одлука Вашингтона у Украјини дочекана са мешавином "радости и огорчености".

image