Немачка је почела да се припрема за рат великих размера са Русијом – израдила је "Немачки оперативни план" од 1.000 страница, чији је садржај углавном тајни, пише лист "Франкфуртер алгемајне цајтунг" (ФАЗ).
"У њему су наведене све зграде и инфраструктура којима је из војних разлога нарочито потребна заштита. У случају рата на источном крилу НАТО-а, Немачка би постала центар за десетине хиљада, а можда и стотине хиљаде војника које треба превести на исток", наводи се у материјалу.
Бундесвер је недавно почео да припрема компаније за будућу ванредну ситуацију на основу овог тајног плана, наводи немачки лист и прецизира да је шеф команде савезне државе Хамбург Јорн Плишке на састанку са представницима немачких компанија предложио да се најмање пет на сваких сто запослених обуче за вожњу камиона, да се обезбеде залихе дизел агрегата и унапред изради план за раднике у случају кризе.
Овај план се у Бундесверу не сматра завршеним, тамо га називају "живим документом", односно отвореним за допуне.
Прошле зиме је "Билд", позивајући се на извесни "тајни документ" немачких оружаних снага, објавио "план" како би Русија, према претпоставци аутора, могла да нападне источни бок НАТО-а. Немачко Министарство одбране је с тим у вези саопштило да је разматрање чак и крајње мало вероватних сценарија део свакодневних војних активности.
Званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова је иронично оценила да је тај "план моћни прошлогодишњи хороскоп за рибе у раку", алудирајући да план није иновативан и да ће доживети исти неуспех попут украјинске дуго најављиване контраофанзиве, коју великодушно спонзоришу САД и друге земље НАТО-а.
Многи западни званичници упозоравају своје грађане на наводу претњу која долази из Русије, иако је Москва више пута истицала да никада није имала у плану рат са НАТО земљама као и да је Алијанса та која се, упркос датим обећањима, шири ка истоку.
Директор Руске спољне обавештајне службе Сергеј Наришкин је објаснио да Запад, говорећи о наводним плановима Русије да нападе НАТО, заправо покушава да застраши Москву потенцијалним директним оружаним сукобим са Алијансом и да је примора да одустане од циљева СВО, али то се неће десити.
Како је објаснио, у питању је информациони рат.
Последњих година Русија указује на незапамћену активност НАТО земаља на својим западним границама. НАТО наставља да се шири и то назива "одвраћањем од руске агресије". Москва је више пута изражавала забринутост због гомилања снага Алијансе у Европи и Азији. Кремљ је напоменуо да Русија никоме не прети, али да неће игнорисати акције које су потенцијално опасне по њене интересе.