Пекинг ће ове године постати највећи увозник руског нуклеарног горива, након што је Москва забранила извоз обогаћеног уранијума у САД као одговор на селективна ограничења Вашингтона.
Кина је у протеклих десет месеци купила од Русије обогаћени уранијум у вредности од 849 милиона долара, што је 3,2 пута више у односу на исти период прошле године, показују подаци царине које су анализирале РИА Новости. Само у октобру, кинески увоз се удвостручио у односу на септембар и достигао 216 милиона долара.
Јужна Кореја је такође повећала своје куповине на 650 милиона долара у истом периоду, поставши други највећи увозник нуклеарног горива из Русије.
САД, које су прошле године биле главни купац Русије, пале су на треће место након што су смањиле своје куповине за скоро трећину, увозећи руско нуклеарно гориво у вредности од 574 милиона долара за девет месеци.
Раније ове године, Вашингтон је најавио забрану куповине руског ниско обогаћеног уранијума, али је дозволио Министарству енергетике да изда изузеће до 2028. у случајевима у којима не постоје алтернативе или ако су пошиљке "у националном интересу САД".
Русија је 2022. године била највећи амерички инострани добављач, обезбеђујући скоро четвртину обогаћеног уранијума који је покретао америчке комерцијалне нуклеарне реакторе, према америчкој Управи за енергетске информације.
Као одговор на ограничења Вашингтона, Москва је прошле недеље забранила извоз обогаћеног уранијума у САД, укључујући испоруке у друге земље према спољнотрговинским споразумима са субјектима регистрованим у америчкој јурисдикцији. Изузеци ће бити само за испоруке по једнократним лиценцама које је одобрила Федерална служба за техничку и извозну контролу и само ако су у складу са националним интересима Русије.
Русија је домаћин највећег светског комплекса за обогаћивање уранијума, који чини скоро половину глобалних капацитета. Удео Москве на тржишту обогаћеног уранијума процењује се на око 40 одсто, са извозном вредношћу од 2,7 милијарди долара.
Председник Владимир Путин рекао је на састанку владе у септембру да неке земље са задовољством гомилају руске ресурсе и робу, а истовремено уводе ограничења Москви. Он је предложио да се ограничи извоз одређених стратешки важних сировина, укључујући уранијум, на глобално тржиште као одговор на покушаје Запада да блокира приступ Русији производима иностране производње.