Русија

Шеф Војног комитета НАТО-а: Разговарамо о превентивним ударима по Русији у случају директног сукоба

Према његовим речима, за НАТО би "било паметније да не чека, већ да гађа лансере (балистичких ракета) у Русији
Шеф Војног комитета НАТО-а: Разговарамо о превентивним ударима по Русији у случају директног сукобаGetty © Dursun Aydemir/Anadolu

НАТО разговара о наношењу превентивних "прецизних удара" по руској територији у случају оружаног сукоба између земаља Алијансе и Руске Федерације, изјавио је шеф Војног комитета Северноатлантског блока адмирал Роб Бауер.

"Сада морамо да допунимо наше оперативне залихе оружја, које су исцрпљене. Али, такође морамо више улагати у противваздухопловну одбрану и оружје за прецизне ударе. Ово је нова расправа у НАТО-у и драго ми је да смо променили однос према томе и према идеји да смо одбрамбени савез и да ћемо седети и чекати да нас нападну и онда реаговати", поручио је он.

Према његовим речима, за НАТО би "било паметније да не чека, већ да гађа лансере (балистичких ракета) у Русији, у случају да га руска војска нападне".

"Оно што је потребно је комбинација прецизних удара који ће онеспособити системе који се користе за напад на нас, а ми морамо први да ударимо", рекао је војни званичник на конференцији у Бриселу.

Бауер је додао и да ће НАТО савезници морати убудуће да издвајају средства за своје војске у износу од око три одсто бруто домаћег производа (БДП), да би спровели нове одбрамбене планове Алијансе.

Тиме би трошкови превазишли садашњих два одсто БДП-а улагања у војске држава чланица, што је било зацртано као актуелни циљ НАТО, а што део чланица још увек није испунио.

Бауер је у Бриселу истакао да је укупни проценат издвајања за одбрану, који је неопходан да би се нови планови учинили изводљивим, много је ближи издвајању од три одсто БДП-а него два одсто.

"Очекујем да ће под новом администрацијом Доналда Трампа у Сједињеним Америчким Државама бити много интензивнија расправа о томе колико још Европа и Канада треба да уложе, и то је здрава и ваљана дискусија коју треба водити", казао је Бауер.

У последње време на Западу се све више износе идеје о директном оружаном сукобу између Алијансе и Руске Федерације. Са друге стране, Кремљ је напоменуо да Руска Федерација не представља претњу, да никоме не прети, али да неће игнорисати акције које су потенцијално опасне по њене интересе.

image