Шеф Војног комитета НАТО-а: Разговарамо о превентивним ударима по Русији у случају директног сукоба

Према његовим речима, за НАТО би "било паметније да не чека, већ да гађа лансере (балистичких ракета) у Русији

НАТО разговара о наношењу превентивних "прецизних удара" по руској територији у случају оружаног сукоба између земаља Алијансе и Руске Федерације, изјавио је шеф Војног комитета Северноатлантског блока адмирал Роб Бауер.

"Сада морамо да допунимо наше оперативне залихе оружја, које су исцрпљене. Али, такође морамо више улагати у противваздухопловну одбрану и оружје за прецизне ударе. Ово је нова расправа у НАТО-у и драго ми је да смо променили однос према томе и према идеји да смо одбрамбени савез и да ћемо седети и чекати да нас нападну и онда реаговати", поручио је он.

Према његовим речима, за НАТО би "било паметније да не чека, већ да гађа лансере (балистичких ракета) у Русији, у случају да га руска војска нападне".

"Оно што је потребно је комбинација прецизних удара који ће онеспособити системе који се користе за напад на нас, а ми морамо први да ударимо", рекао је војни званичник на конференцији у Бриселу.

Бауер је додао и да ће НАТО савезници морати убудуће да издвајају средства за своје војске у износу од око три одсто бруто домаћег производа (БДП), да би спровели нове одбрамбене планове Алијансе.

Тиме би трошкови превазишли садашњих два одсто БДП-а улагања у војске држава чланица, што је било зацртано као актуелни циљ НАТО, а што део чланица још увек није испунио.

Бауер је у Бриселу истакао да је укупни проценат издвајања за одбрану, који је неопходан да би се нови планови учинили изводљивим, много је ближи издвајању од три одсто БДП-а него два одсто.

"Очекујем да ће под новом администрацијом Доналда Трампа у Сједињеним Америчким Државама бити много интензивнија расправа о томе колико још Европа и Канада треба да уложе, и то је здрава и ваљана дискусија коју треба водити", казао је Бауер.

У последње време на Западу се све више износе идеје о директном оружаном сукобу између Алијансе и Руске Федерације. Са друге стране, Кремљ је напоменуо да Руска Федерација не представља претњу, да никоме не прети, али да неће игнорисати акције које су потенцијално опасне по њене интересе.