Под изговором потребе да осигура сопствену безбедност, НАТО показује амбиције да преузме контролу над свим економским процесима, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров.
"НАТО је формиран да би бранио територију својих чланица. Обећали су нам да неће ширити Алијансу. Проширили су је. Посебан документ смо потписали 1997. године. Видели смо ширење, али смо хтели да ограничимо штету што више. Потписали смо споразум са НАТО-ом да неће стационирати сталне оружане снаге на територији нових чланица. Наставили су то да раде. Сада је то већ на нашим границама", објаснио је дипломата.
Он је подсетио да НАТО себе назива одбрамбеним савезом.
"Сада им претња долази из Индо-пацифичког региона, Јужног кинеског мора, Тајванског мореуза и свуда где се налази Кина и неки део Русије (значајан део наших земаља). НАТО ствара мини-блокове (САД, Јапан, Јужна Кореја), уводи елементе нуклеарног планирања у своје војне пројекте са овим земљама и формира АУКУС (САД, Аустралија, Британија). Алијанса је својим делима показала да има глобалну амбицију и да су претње по њену безбедност сада готово свуда", упозорио је министар.
'Претње' су у Евроазији, на целом њеном простору и на морима која је окружују – 1.000 одсто, додао је руски шеф дипломатије.
"Зато морају да буду ту. Сви схватају да истовремено покушавају да ставе под своју контролу економске процесе. Развој сваког конкурента обуздава се противзаконитим санкцијама. Сада је Русија рекордер у њима. Све више санкција се уводи и против других земаља као што су Иран и Северна Кореја. Све чешће је и Кина предмет озбиљних ограничења у трансферу технологија, које су претходно обављане потпуно мирно и нормално", објаснио је Лавров.
Према његовим речима, у току је борба за ресурсе, а кад се подвуче црта – борба за утицај.Како каже, САД су прогласиле циљ да створе свет у којем за њих неће бити конкурената.
"Циљ САД је да створе такво стање у свету где неће бити никога ко се уско такмичи са Америком. То сада, у суштини, и посматрамо", закључио је Лавров.
Он је додао да је Америка искористила Украјину да започне рат и добије ресурсе, укључујући литијум и друге метале.