Шеф ФСБ-а упозорава: Англосаксонци тајно подстичу Кијев на опасну ескалацију

Англосаксонци тајно подстичу Кијев на опасну ескалацију – акте нуклеарног тероризма и прављење "прљаве бомбе", рекао је Александар Бортњиков

Украјинске специјалне службе покушавају да организују саботажу против руских војних и цивилних циљева у иностранству, а такође су укључене у обуку терориста да збаце режиме и елиминишу политичке лидере које Запад не воли, рекао је директор Федералне службе безбедности Русије (ФСБ) Александар Бортњиков.

Он је додао да Англосаксонци тајно подстичу Кијев на опасну ескалацију – акте нуклеарног тероризма и прављење "прљаве бомбе".

Како је истакао, у Украјини је створено глобално тржиште оружја у сенци, које се стално пребацује у друге зоне нестабилности.

"Свест украјинског народа је трансформисана на русофобски начин. Земљиште, минералне сировине и индустријску производњу масовно откупљују транснационалне корпорације. Територија је постала магнет за плаћенике и терористе из целог света", казао је Бортњиков на састанку шефова безбедносних агенција и обавештајних служби земаља ЗНД у Москви.

Осим тога, директор ФСБ-а је указао да Вашингтон и његови савезници желе да направе хаос у Заједници Независних Држава (ЗНД) и "претворе тај простор  у јефтину ресурсну базу".

Бортњиков је нагласио да је Запад Украјину претворио у полигон за тестирање метода подривања безбедности не само Русије, већ читавог постсовјетског простора.

"Безбедносне претње земљама ЗНД углавном су повезане са агресивним и циничним курсом колективног Запада, као и режима у Кијеву", навео је.

Према његовим речима, украјински организовани криминал контролише значајан део производње дроге, а управо тај фактор се користи у хибридном рату против Русије.

НАТО покушава да добије приступ каспијском региону

Бортњиков је указао да НАТО настоји да прошири борбене способности у Црном мору и добије приступ каспијском региону.

"Војна претња од НАТО стално расте. Алијанса се утврђује на границама Савезне Државе Русије и Белорусије, убрзано продире у Балтички и Арктики регион, тежећи да прошири борбене, обавештајне и логистичке могућности у Црном мору, тражећи начине да добије приступ каспијском региону", нагласио је Бортњиков.