Лавров: Ситуација на фронту показује да су Москва и Кијев далеко од политичког решења кризе

Вашингтон и његови сателити су и даље опседнути идејом да Русији нанесу стратешки пораз и на много тога су спремни како би се приближили овом илузорном циљу, навео је шеф руске дипломатије

Судећи по ономе што се дешава на бојном пољу, Русија и Украјина су још увек веома далеко од политичког и дипломатског решења кризе, оценио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров у интервјуу за "Расијскују газету".

Вашингтон и његови сателити су и даље опседнути идејом да Русији нанесу стратешки пораз и на много тога су спремни како би се приближили овом илузорном циљу, навео је шеф руске дипломатије.

Корак који је довео до ескалације је био, како је Лавров навео, наношење ракетних удара дубоко на територију Руске Федерације.

"Сва наша упозорења да ћемо дати адекватан одговор на такве неприхватљиве поступке су игнорисана", приметио је Лавров.

Он је подсетио да је руски председник Владимир Путин у обраћању поводом удара ракетама дугог домета на РФ јасно изнео како ће Русија реаговати на такве кораке.

"Уверен сам да ће сви одговорни за наношење штете грађанима и инфраструктури Русије добити заслужену казну", поручио је министар и нагласио да Москву никаква ескалација непријатеља неће приморати да одустане од постизања циљева Специјалне војне операције.

Позивајући се на речи Владимира Путина, Лавров је истакао да је Русија спремна на сваки развој догађаја, али и да увек радије решава спорна питања мирним путем.

Што се Украјине тиче, да би то тога дошло, морају се отклонити основни узроци сукоба, навео је Лавров и прецизирао:

"То укључује стварање дугорочних претњи безбедности Русије у западном правцу, укључујући ширење НАТО-а на исток, као и систематско кршење права Руса и људи који се повезују са руском културом и православном вером чиме се бави кијевски режим."

Неопходан елемент политичког решавања сукоба би била и демилитаризација и денацификација и обезбеђивање неутралног статуса Украјине, али и гаранције Кијева да неће улазити у НАТО нити даће на територија које контролише производити, размештати, преносити и употребљавати нуклеарног оружја, додао је Лавров.

"Наравно, услов за било какве споразуме биће признање политичке и територијалне реалности каква је садржана у Уставу РФ", закључио је министар.

Запад не напушта неоколонијалну праксу

Запад никада није престао да експлоатише своје некадашње колоније, само је променио форму, али је циљ остао исти – да "испумпа" ресурсе земаља Азије, Африке и Латинске Америке, како би одржао доминацију и висок животни стандард свог становништва, навео је руски министар.

Методе које притом користи варирају од притиска санкцијама до принуде за склапањем неравноправних, ропских споразума, наве је Лавров.

"Јасно је да то доводи до успоравања развоја држава Глобалног југа и истока, посебно најсиромашнијих и најнеразвијенијих међу њима", објаснио је Лавров.

Русија, наставио је, не гаји илузије и разуме да Запад неће својом вољом одустати од ових привилегија.

"Сви виде да се Запад не стиди да користи међународне финансијске институције за своје себичне интересе. Активности ММФ-а и СТО се политизују, а 'непожељни' чланови ових структура су изложени отвореној дискриминацији", објаснио је Лавров.

Стога, Русија и њени истомишљеници из земаља које нису део западног света сматрају да је крајње време да се принципи и систем управљања доведу у склад са реалним стањем у светској економији, истакао је Лавров и појаснио да Г7 има мање од једне трећине светског БДП-а, док државе чланице БРИКС-а имају 36 посто.

Ситуација на Блиском истоку наставља да се погоршава

"Актуелна рунда палестинско-израелске конфронтације већ је однела животе десетина хиљада људи. Оружани сукоб се проширио на Либан и друге оближње земље. Све ово је директна последица израелске агресивне, милитаристичке политике и жеље Вашингтона да монополизује посредничке функције, жртвујући консензусне одлуке Савета безбедности УН", оценио је руски министар.

Према његовим речима, жеља Тел Авива да осигура своју безбедност на рачун и на штету безбедности других, уз недвосмислену подршку САД представља безнадежан и изузетно опасан подухват, с обзиром на последице које ће трагедија донети исламском свету и Израелу.

Једино нормализација ситуације у зони палестинско-израелског сукоба може да буде кључ за побољшање ситуације на Блиском истоку, укључујући и Либан, нагласио је руски министар.

"Сви то разумеју, али САД увек блокирају усвајање моћне резолуције у Савету безбедности УН којом се захтева одржив прекид ватре у Појасу", навео је он.

Следећи корак у превазилажењу кризе требало би да буде стварање услова за формирање палестинске арапске државе која коегзистира у миру и безбедности са суседним Израелом, навео је руски дипломата.

Зарад тог циља је важно фокусирати се, пре свега, на ставове држава региона, а не на оне који покушавају да диктирају своје услове из иностранства, нагласио је Лавров и објаснио да се то се не односи само на палестински проблем, већ и на друге кризне ситуације у разним регионима света.