Руководство Србије нема намеру да буде на повоцу западних земаља и да заборави НАТО агресију на Југославију, већ је потпуно решено да не преда забораву ратне злочине које је Алијанса починила 1999. године, рекла је званична представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Поштујемо овај став и подржавамо наше српске пријатеље", поручила је Захарова на данашњем брифингу.
Срби коју су због НАТО бомбардовања преживели дубоку колективну трауму, задржали су и свој идентитет и државу, навела је Захарова.
НАТО авијација је пре 25 година показала целом свету шта заправо значи "хуманитарна интервенција", навела је Захарова и подсетила да је руководство САД и НАТО-а нападе на војне и цивилне циљеве Југославије назвало "Племенити наковањ" (Noble Anvil).
Југославија је, како би очувала јединство земље, била принуђена да води оружану борбу против сепаратиста, додала је Захарова.
"Током 11 недеља, почев од 24. марта, на суверену европску републику је испаљено 3.000 крстарећих пројектила, а бачено је 80.000 тона муниције, укључујући касетну и са осиромашеним уранијумом. Према подацима српских власти, током варварских бомбардовања погинуло је око 2.500 људи, међу којима 89 деце. Повређено је 12.500 становника републике. Уништено је 1.500 насеља. Материјална штета, према неким изворима, процењена је на између 30 и 100 милијарди долара", навела је Захарова.
Позвала је међународне новинаре, стручњаке за Балкан и све заинтересоване за последице утицаја НАТО бомбардовања, између осталог и на друштвени и културни живот Србије да се упознају са недавно објављеном монографијом "Дуг одјек 1999".
Документ је недавно објављен уз подршку "Россотрудничества" и Фонда за подршку јавној дипломатији "Горчаков", а посвећен је бомбардовању Југославије и како је то перципирано у српском друштву, навела је Захарова.
Монографију је приредио тим аутора – истраживача и наставника Института за славистику Руске академије наука, Високе економске школе и Универзитета руског Министарства спољних послова, навела је она и додала да документ садржи јединствене чињенице које одражавају како су страшни догађаји утицали на перцепцију српског друштва о Западу.
"Монографија је омаж српском народу, који није сломљен ни бомбардовањем, нити двадесетпетогодишњим систематским напорима Запада да примора Србе да забораве шта се догодило", навела је Захарова.
Према њеним речима, трагично искуство српског народа учи како се брани национално достојанство, као и да насилно "заборављање историје" у виду брисања, мењања или прећуткивања доводи до супротног ефекта и увек је на штету онога који би да забрави.