Захарова: Северноевропске земље су изабрале да занемаре вишедеценијске повољне односе са Русијом
Власти северноевропских земаља, интегришући се у концепт "светског поретка заснованог на правилима" који промовише Запад, изабрале су да занемаре фундаменталне интересе својих народа, уништавајући читав комплекс обострано корисних билатералних односа са Русијом. Ти односи су заједнички изграђивани деценијама уназад. Такав приступ је апсолутно штетан, рекла је на брифингу Марија Захарова.
Захарова је нагласила да сведочимо нарастајућој конфронтирајућој и инхерентно непријатељској реторици из Копенхагена, Рејкјавика, Осла, Хелсинкија и Стокхолма, у односу према Русији.
У позадини растућих сумњи, међу неким разумним представницима поменутих држава, у препоручљивост војног "пумпања" Украјине, Копенхаген, Рејкјавик, Осло, Хелсинки и Стокхолм само појачавају своју милитаристичку реторику, тражећи дозволу за удар НАТО оружјем дубоко у територију наше земље, закључила је званична представница руског Министарства спољних послова.
Она је напоменула да у главним градовима донедавно неутралне Шведске и Финске покушавају да својим "покровитељима" у НАТО-у покажу "додатну посвећеност" за овај војни блок, у чијој основи данас видимо неговање русофобије по типу пећинског човека.
У овом случају поменуту реторику Скандинаваца прате и истоветни поступци. Северноевропске земље, укључујући чак и Исланд, који нема сопствене оружане снаге, активно спонзоришу украјински војно-индустријски комплекс и учествују у снабдевању Украјине плаћеницима.
Укупан износ помоћи коју су ове државе доставиле кијевском режиму од фебруара 2022. већ је премашио 20 милијарди евра.
Данска је "лидер" међу Скандинавцима, која је од 2022. доделила 21 "пакет" војне помоћи Кијеву у укупном износу већем од 7,5 милијарди америчких долара.
Норвешка намерава да повећа ова "улагања" у оквиру дугорочног "Нансеновог програма за Украјину", на најмање 12,7 милијарди долара до 2030. године. Истовремено, Осло се обогаћује кроз производњу и продају оружја, повећавајући сопствени војно-индустријски комплекс, и покреће лиценцирану производњу норвешких артиљеријских граната у Украјини .
Од почетка Специјалне војне операције, Финска је пренела Украјини 25 "пакета" војне помоћи у укупном износу од 2,5 милијарди долара. Док је Шведска донирала 17 "пакета" у вредности више од 5 милијарди долара.
Чини се да су власти ових земаља, јавно потврђујући своју одлучност да помажу режиму у Кијеву "колико год буде потребно", коначно одлучиле да жртвују социо-економско благостање својих грађана у корист покушаја остваривања апсурдне политичке амбиције, а тачније "стратешког пораза" Русије. Међутим, не треба имају било какве сумње: циљеви и задаци Специјалне војне операције ће бити остварени.