Оружане снаге Руске Федерације су током протеклих месец дана напредовале на више делова фронта, а према оценама и писању бројних медија и војних стручњака, укључујући и поједине западне, руски борци напредују темпом какав није виђен још од априла 2022. године.
Као и у претходном периоду најжешће борбе тренутно се воде у западном, односно југозападном делу ДНР, као и у Курској области. Осим тога, забележена су и одређена померања линије фронта у Харковској, али и у Запорошкој области.
Наставак битке за Курску области и Купјански правац
Руска војска је у Курској области у прошлих месец дана успела да ослободи насеља Николаевјо-Дарино, Дарино, Новоивановка, као и Орловку, Погребки и Маревку.
На основу кретања руских снага делује да је њихов план да из два правца - са севера и запада нападну украјинске трупе у Суџи, док би јединице распоређене јужно овог града, које се тренутно боре код села могле да изведу пробој ка украјинској граници и тиме одсеку главнину украјинских трупа, или бар спрече њено снабдевање.
У северном делу Харковске области није било готово никаквих померања, док је у источном делу ситуација нешто другачија. Наиме, средином новембра руска војска извршила је изненадан пробој ка источним деловима Купјанска, из правца Синковке, и након две недеље борби успела је да задржи део положаја на периферији који могу послужити као одскочна даска за даље операције унутар града.
Нешто јужније, проширена је избочина западно од села Пешчано, приликом чега су ослобођена села Кругљаковка и Колесниковка. Подсећања ради, ова села налазе се на обали Оскола, а заузимањем овог простора, руска војска успела је да подели украјинске јединице које се налазе на источној обали поменуте реке и додатно отежа снабдевање оног дела украјинских трупа северно од избочине.
Јужно од избочине руске војске, ослобођена су села Копанки и Першотравнево, која се налазе у близини границе Харковске области са ЛНР.
Северски правац, Часов Јар и Торецк
Током протеклог месеца забележена су и одређена померања на Северском правцу, где су украјиснке снаге успеле да врате контролу над селима Григоровка и Верхњекаменско. Са друге стране, руска војска успела је да ослободи Вјемку и Ивано-Даревку.
Што се тиче Часовог Јара, руски борци успели су да се пробију даље до централних делова града, као и да приђу Григоровки која је северно од њега. Јужно од Часовог Јара украјинска војска је да вратила део положаја око Ступочког, али није успела да потисне руске јединице преко Северског Доњеца, које и даље одржавају мостобран на десној обали овог канала.
Ситуација у Торецку је, као и протеклог месеца, била динамична будући да су руске трупе успеле да се пробију у јужну стамбену четврт, коју је украјинска војска вратила под своју контролу током октобра, и заузму њен већи део.
Напредак је такође забележен у централном делу, као и на источној периферији града, док су украјинске трупе успеле да потисну руске јединице од Шербиновке ка Леонидовки, које се налазе на западним ободима Торецка.
Покровски и Кураховски правац
Као што то био случај у последњих неколико месеци, главно жариште сукоба током новембра били су западни и југозападни део ДНР.
На Покровском правцу највеће напредовање остварено је западно од Селидова где су ослобођена насеља Григоровка, Петровка, Пустинка, Жјолто, Јуревка (Воровско) и Новоалексејевка, а борбе се тренутно воде у Пушкину. Ослобађањем ових места, потврђене су раније процене да ће руска војска наставити да се креће ка Покровску уз пругу, која због благог узвишења и дрвореда који је окружују са обе стране пружа одређену предност када је у питању извиђање и сакривање ратне технике и људства.
На Кураховском правцу, руска војска успела је да ослободи низ насеља која се налазе северно од овог града, чиме је у потпуности елиминисан џеп код Кураховке (која је ослобођена), у ком су се налазиле украјинске снаге. Такође, заузимањем Волченке, Степановке, Иљинке, Нове Иљинке и Бересткија, руски борци успели су да изађу на северну обалу акумулационог језера које штити Курахово са севера.
Овим потезима, украјинске снаге на првој линији потиснуте су на 40 километара од центра Доњецка, чиме је додатно смањена могућност гранатирања престонице ДНР са Запада, будући да се артиљеријске јединице, чија оруђа углавном имају домет 40-50 км морају распоредити у блиској позадини.
Тренутно кретање на овом делу фронта, тј. напредовање уз северну обалу, указује на то да ће део руских јединица покушати да заобиђе Курахово и дође до његове западне периферије, како би евентуално отежали снабдевање и повлачење преосталих непријатељских јединица у граду.
Борбе се воде и унутар самог Курахова, а око 40 одсто територије града налази се под контролом руских снага. Јужно од Курахова ослобођено је Даљне, а украјинске јединице потиснуте су из Антоновке, Катериновке, Елизаветовке и Иљинке, док се код Романовке и Весјолог Гаја воде борбе.
У скоријем периоду може се очекивати да ће се ова насеља, заједно са суседном Успеновком, која се већ налази у полуокружењу наћи под контролом руских трупа, што ће допринети ослобођењу села уз реку Сухије Јали.
Велика Новосјолка и Запорошка област
Нешто западније, руска војска је, након ослобађања Златне Ниве у октобру, наставила да напредује дуж пута Т0509 и дошла до Велике Новосјолке, на чијој периферији се воде борбе. Осим бочног напада са истока, руске трупе су након ослобађања Новоукрајинке, Шахтјорска и Јасне Пољане извеле маневар са циљем пресецања пута који из Велике Новосјолке води ка Раздољном и даље на североисток.
Иако је руска војска успела да ослободи Раздољно, да би у потпуности пресекла поменуту комуникациону руту, неопходно је да очисти утврђен положај украјинских трупа који се налази западно од овог села на самом путу.
Уз све наведено, југозападно од Велике Новосјолке забележено је мање напредовање руских трупа током ког је ослобођен Ровнопољ, а циљ операције на овом сектору је вероватно пресецање пута који спаја Велику Новосјолку са Гуљајпољем. Поред тога, постоји могућност да ће руске снаге преко села уз реку Мокри Јали напасти Велику Новосјолку са југа.
Током новембра, забележена су и мања померања линије фронта ког Гуљајпоља и Орехова у Запорошкој области. Имајући у виду то да је украјинска војска на овом делу фронта изградила линију одбране, која се у одређеној мери протеже паралелно са чувеном "Суровиконовом линијом", не треба искључити могућност да ће руска војска након заузимања Велике Новосјолке покушати да заобиђе ове положаје украјинских снага и покушати продор у Запорошку област са истока.