Лавров: "Масакр" у Бучи осмишљен по истом сценарију као случај Рачак
Било какво решење украјинског сукоба неће бити стабилно и дуготрајно без отклањања узрока сукоба, рекао је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров на "амбасадорском округлом столу", организованом на тему могућности регулисања украјинског сукоба.
Он је нагласио важност оваквих "округлих столова" и конференција, имајући у виду размере и могућности информационих манипулација путем средстава масовне комуникације, којим сведочимо свакодневно.
"Методе информационог рата се нису пуно измениле", приметио је Лавров. Као пример ове тврдње навео је начин на који је Запад спремао светску јавност за бомбардовање суверене Југославије. Он је подсетио на то да се инсценирани маскар у украјинској Бучи идентичан ономе у селу Рачак на КиМ из јануара 1999. године.
"Никакви информациони ратови и лажи неће помоћи неонацистичком режиму у Кијеву. Циљеви и задаци Специјалне војне операције биће реализовани", рекао је министар током састанка са шефовима дипломатских мисија акредитованих у Москви.
Лавров је такође објаснио да су украјински нацисти "ископирали" сценарио провокације у Бучи од својих немачких колега, конкретно по инциденту у немачком граду Немерсдорфу у октобру 1944. године, где је после принуђеног одласка Црвене армије, пропаганда Гебелса оптужила совјетске војнике за убиства мирних становника, да би након рата историчари доказали крупну фалсификацију Трећег рајха.
Говорећи о лажирању "случаја Буча" Лавров је рекао: "Неколико пута сам се обраћао генералном секретару Гутерешу са молбом да ми да имена људи чија тела су наводно била нађена по улицама Буче, што је фотографисао Би-Би-Сијев новинар. Моја питања Гутереш је вешто избегавао".
Лавров је такође напоменуо да док данас Запад громогласно говори о плурализму, демократији док показује крајњу нетрпељивост према било којој другачијој тачки гледишта.
Он је додао да је председник Путин више пута истицао да Русија даје предност мирним, политичким и дипломатским средствима.
"Ипак, било какво решење украјинског сукоба неће бити трајно, дугорочно, ако његови основни узроци не буду уклоњени", закључио је он.
Ти узроци укључују, према речима министра, "стварање дугорочних претњи безбедности Русије у западном правцу кроз ширење НАТО-а и покушаје да се Украјина прими у алијансу". Лавров је додао да основни узроци, укључују систематске акције кијевског режима на истребљењу права Руса и рускојезичних грађана.
Руски министар одбране говорио је о двоструким аршинима и лицемерју Кијева, који, говорећи о људским правима, по свакој основи дискриминише своје грађане који се осећају Русима и говоре руским језиком. Лавров је додао да избацивање књига руских аутора из библиотека у Украјини подсећа на фашистичку Немачку.
Министар је прокоментарисао и страшне прогоне, као и званичну забрану канонске Украјинске православне цркве од стране кијевског режима.
Лавров: Мировни предлог Пекинга да се узме у обзир
У контексту решавања сукоба, Лавров је подсетио на иницијативу кинеског лидера Си Ђинпинга о глобалној безбедности, која подразумева елиминисање узрока приликом решавања било каквих сукоба.
"Желео бих да скренем пажњу на иницијативу председника Народне Републике Кине Си Ђинпинга, Глобалну безбедносну иницијативу, која је покренута у фебруару 2023. године и која је посвећена принципима који се морају поштовати при приступу било ком сукобу. Један од главних принципа ове глобалне безбедносне иницијативе је да би у сваком сукобу напори требало да буду усмерени на идентификацију и елиминисање његових основних узрока", рекао је он, говорећи на округлом столу амбасадора о решењу украјинске кризе.
Министар је позвао да се предлози Пекинга узму у обзир приликом изношења иницијатива о глобалној безбедности.
Лавров је такође рекао да Русија тражи да иницијативе за решавање украјинског сукоба на основу међународног права и Повеље УН уваже, не селективно, већ све њене принципе "у целини и међусобној повезаности".