Оптужбе да Русија наводно користи иранске беспилотне летелице у Украјини су из домена фикције изјавио је на састанку Савета безбедности УН стални представник Руске Федерације при светској организацији Василиј Небензја.
Према његовим речима, тема наводних испорука дронова од Исламске Републике Русији за њихову употребу у Украјини "нема никакве везе" са обнављањем Заједничког свеобухватног плана акције о нуклеарном програму Техерана, али западне колеге активно "покушавају да га компромитују". Према речима дипломате, ове оптужбе су апсолутно измишљене и плод уметничке маште.
"Секретаријат УН не треба да попусти пред притисцима западних земаља и да крши Повељу УН", истакао је стални представник Руске Федерације.
"Знамо да представници Кијева и даље не могу Техерану билатералним каналима да доставе било какав документовани доказ да руска војска користи беспилотне летелице иранског порекла. Упркос томе, САД и ЕУ сматрају могућим да, на основу својих измишљотина, неразумно увуку Секретаријат УН у ову заверу и коначно уведу санкције иранским и руским правним и физичким лицима", објаснио је Небензја.
"Није случајно што су напади на Русију и Иран у вези са дроновима почели управо у тренутку када су преговори у бечком формату дошли до завршне фазе. То јасно показује ко је заиста заинтересован за дипломатско решење ситуације, а ко једноставно политизује дискусију и наставља да подрива темеље Споразума о иранском нуклеарном програму (ЈЦПОА)", навео је дипломата.
О Заједничком свеобухватном плану акције
Небензја је истакао да нема непремостивих проблема на путу обнављања Споразума о иранском нуклеарном програму, али покушаји да се појача притисак на Техеран могу да прецртају све изгледе.
"Рад на пакету за опоравак ЈЦПОА је већ у зрелој фази, важно је да се не изгуби досадашњи напредак. Не видимо непремостиве проблеме на путу реанимације ЈЦПОА. Али, сада смо у изузетно важној, крхкој и одговорној фази. Покушаји повећања притиска на Иран, стално немотивисано подизање напетости око ЈЦПОА, неосновани напади и провокација могу у потпуности да пониште изгледе за обнављање споразума", објаснио је руски дипломата.
Додао је да ће таква политика, ако превлада, бити тужно гашење оних високих стандарда дипломатије који су некада омогућили постизање договора о Споразуму и позвао је државе да покажу стратешку уздржаност, прагматичан став и фокус на проналажење компромиса, сигуран да ће се у овом случају наћи исход који свима одговара.
Споразум о иранском нуклеарном програму потписале су чланице сталне "петорке" Савета безбедности УН и Немачка са Ираном 2015. године у циљу превазилажења кризе око његовог нуклеарног развоја. Бивши председник САД Доналд Трамп одлучио је 2018. да се повуче из овог споразума, док је његов наследник лидер Џозеф Бајден више пута сигнализирао спремност да врати Вашингтон у нуклеарни споразум са Техераном. Од априла 2021. Русија, Велика Британија, Немачка, Кина, САД и Француска преговарају са Ираном у Бечу о враћању ЈЦПОА у првобитни облик.
У августу је "Вашингтон пост" објавио чланак у којем се наводи да Иран испоручује дронове Русији а касније су сличне изјаве дали и представници америчке администрације. Москва и Техеран су више пута негирали наводе да Иран Русији испоручује дронове за рат у Украјини, а портпарол Кремља Дмитриј Песков је нагласио да руска војска користи дронове домаће производње.