Руске жртве нису важне? Унија новинара Русије покренула петицију против Унесковог извештаја
Руска унија новинара покренула је петицију за ревизију најновијег извештаја Унеска о безбедности медијских радника, у коме су изостављене информације о руским новинарима који су у протекле две године убијени или су били на мети кривичног гоњења.
Раније овог месеца, генерална директорка Унеска Одри Азулеј представила је "Извештај о безбедности новинара и опасности од некажњивости". Публикација, која покрива 2022. и 2023., тврди да су у наведеном периоду убијена 162 новинара, медијска радника и продуцента друштвених медија. Но, само две поменуте жртве су новинари руских медија.
"Позивамо вас да подржите ову иницијативу и дате сагласност да се придружите апелу Унеску Руске уније новинара", навело је професионално удружење покрећући петицију, како би се "борило за истину и правду у име сећање на погинуле колеге".
Петиција изражава дубоко огорчење због пропуста у контроверзном извештају.
Недостатак информација о медијским професионалцима из Русије у Унесковој публикацији, кажу, "покреће озбиљна питања о објективности и непристрасности аутора извештаја, посебно у светлу бројних вести о нападима, претњама и смрти руских новинара и запослених у медијима", наводи се у писму.
И амбасадор Москве при Унеску Ринат Аљаутдинов раније је осудио ово тело због игнорисања напада на руске новинаре и прогона руских медија у иностранству.
Изасланик је рекао да је најмање пет руских новинара убио режим у Кијеву током периода који обрађује извештај. Он је додао да је Москва раније доставила Унеску своје налазе о убиствима, али су они очигледно игнорисани. Он је такође критиковао Унеско који се није осврнуо ни на санкције уведене руским медијима.
У јуну је, иначе, руски председник Владимир Путин проценио да је најмање 30 руских новинара убијено на дужности од избијања сукоба у Украјини 2022.
Портпаролка руског министарства спољних послова Марија Захарова такође је критиковала извештај, оптужујући Унеско за "намерно извртање чињеница". Дипломата је такође рекао да Москва неће подржати усвајање извештаја, осим ако се не измени.
РТ се придружио револту пославши писмо Азулејевој, у којем је осудио документ и навео низ инцидената који су изостављени, укључујући завере за убиство главне уреднице РТ-а Маргарите Симоњан.