Русија

Путин: Глобални Запад је све мање глобалан, Трамп није човек коме су потребни савети

Путин говори на инвестиционом форуму "Русија зове" у Москви
Путин: Глобални Запад је све мање глобалан, Трамп није човек коме су потребни савети© Tanjug/Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Руска економија се 2022. године нашла пред великим искушењима јер су се владајуће елите у неким земљама показале као непоуздани партнери – нарушена је логистика које је стварана деценијама, поручио је председник Русије Владимир Путин, говорећи на инвестиционом форуму "Русија зове" у Москви.

"Те земље имале су за циљ да Русији нанесу стратешки пораз, између осталог, и у сфери економије – да снизе ниво квалитета живота грађана Руске Федерације, униште трговинске односе, створе непремостиву несташицу добара и упропасте руску економију. Међутим, њихови планови пали су у воду", рекао је Путин.

Због свега тога, Москва јача везе са перспективним партнерима, додао је руски председник и додао да су на руску берзу добродошли и капитал и бизнис из пријатељских страних држава.

Русија данас има рекордно ниску стопу незапослености – 2,3 посто, рекао је Путин и нагласио да је потпуно нестао проблем незапослености младих.

БДП у земљи је у периоду од јануара до октобра ове године порастао за 4,1 посто, навео је руски председник и истакао да је главни задатак за руску економију у протекле две до три године био промена њене структуре.

"Након тешког периода, руска привреда не само што се потпуно опоравила, већ обезбеђује и квалитативне структурне промене, што је изузетно важан, а можда чак и најважнији резултат нашег рада у области економије у протекла две-три године", оценио је Путин.

"Било би добро да створимо услове да наши инвеститори зараде добро од улагања у нашој земљи", додао је Путин.

Инвестиције у основни капитал руског бизниса расту трећу годину заредом, упркос свим проблемима које покушавају да нам створе споља, приметио је руски лидер. Он је прецизирао да је раст инвестиција 2022. године износио 6,7 одсто, 2023. године већ 9,8 одсто, а за девет месеци текуће године достигао је 8,6 одсто.

"Да бисмо подржали жељу предузећа да улаже у развој, проширује капацитете и отвара радна места, свакако ћемо наставити да јачамо тржиште капитала и подржавамо компаније које излазе на берзу са својим хартијама од вредности", објаснио је Путин.

У борби против инфлације потребно је правилно и мудро користити све инструменте економске политике, рекао је Путин и позвао да се притом ипак избегавају ризици повећања јаза у приходима грађана и смањења прихода руских региона.

До сада је инфлација на прилично високом нивоу – 8,8 посто, приметио је председник.

Он је додао да економски раст позитивно утиче на буџетски систем Русије.

"Од јануара до октобра ове године, суфицит консолидованог буџета земље и ванбуџетских средстава износио је око 2,5 трилиона рубаља, док су расходи износили мање од 35 одсто БДП-а, што одговара нивоу 2021. године. То говори о томе да влада и Централна банка воде веома избалансирану политику", навео је Путин.

Рекао је и да је "Фолксваген", да је остао да ради у Русији, могао да настави да зарађује јер руска страна никада није стварала непогодне услове какве су стварали други.

Притом, Русија је у брзом темпу заменила увоз и компанијама које су отишле неће бити лако да се врате, оценио је руски лидер.

Глобални Запад је све мање глобалан, јер њихов удео БДП-а опада, а удео земаља Глобални југа расте, рекао је Путин.

Русија се развојем своје економије бави још од двехиљадитих година, окренула се Истоку још тада на основу тенденција, рекао је Путин и додао да је Кина постала највећи трговински партнер Русије и пре сукоба у Украјини.

САД су саме криве за дедоларизацију

Коришћење долара као светске валуте доноси Вашингтону незарађен новац и то у великом обиму, у претходних десет година су зарадили десет билиона долара само зато што се њухова валута користи као резервна – "пало им је са неба", рекао је Путин.

То је велика сума, оценио је руски председник и додао да се САД и данас баве експлоатацијом других региона зарад својих интереса.

Према његовим речима, то што је опало поверење у долар је заслуга самих САД и шта год да се дешавало са доларом, сви ће покушавати да ојачају сигурност и поузданост валуте која се користи у плаћању и то нико не може да застави, као што нико не може да забрани криптовалуту.

Русија, с друге стране, никада није одбила да користи долар, саме САД су себи закувале овај проблем својом "агресивном политиком за коју у економији нема места".

Чак и савезници САД и њихови партнери смањују девизне и златне резерве и у доларима и у еврима, а до тога је дошло због тога политике каву Вашингтон води, додао је Путин.

На питање да ли ће на ово скренути пажњу Доналду Трампу, који је најавио стопостотне царине земљама БРИКС-а, ако не престану да траже алтернативу долару, Путин је рекао:

"Трамп није човек коме су потребни савети."

Западним земљама надменост и снобизам сметају да виде да се свет мења, истакао је руски лидер.

image