Лавров за Такера Карлсона: Слаћемо поруке док Запад не извуче ваљане закључке

Шеф руске дипломатије је у разговору са америчким новинаром открио да ли су Русија и САД у рату, како је неадекватно тумачење Повеље УН довело до једностраног проглашења независности тзв. Косова, какав сигнал је Русија послала "орешником", коме је нуклеарни рат у интересу и ко мути воду у Сирији

Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров поручио је, у разговору са америчким новинаром Такером Карлсоном, да Москва преферира мирно решење украјинског сукоба, али да ће штитити своје интересе и свој народ. Као и да ће слати "сигнале" Западу све док их он не схвати озбиљно.

"Нисмо ми почели овај рат. Председник Путин је више пута говорио да смо почели Специјалну војну операцију како бисмо довели до краја рат који је кијевски режим водио против становника Донбаса. Путин је у свом последњем обраћању, јасно ставио до знања да смо спремни за сваки развој догађаја. Преферирамо мирно решење путем преговора на основу поштовања легитимних интереса безбедности Русије, поштовања Руса који живе у Украјини и њихових основних права на језик и религију који су уништени законима које је усвојио украјински парламент. То је почело много пре СВО", објаснио је Лавров.

Повеља УН није шведски сто

Лавров је нагласио да сукоб у Украјини не може да се реши ако се поштује само принцип територијалне целовитости Повеље УН.

"Ако желите да поштује Повељу УН, онда је поштујте у њеној целовитости", рекао је руски министар.

Лавров је подсетио да су после преврата у Украјини 2014. становници Крима и Донбаса, који нису признавали нелегитимне власти, организовали референдуме и припојили се Русији. Кијев је тада народ Донбаса окарактерисао као терористе, гранатирао их и заправо почео рат против њих.

Истовремено, Запад није прихватио одлуку становника Крима и Донбаса да се припоје Русији јер је то, наводно, представљало кршење територијалне целовитости, навео је Лавров.

Руски министар је подсетио да су САД и друге западне земље признале независност "Косова", позивајући се на право на самоопредељење иако на територији јужне српске покрајине није било референдума.

"Дошло је до једностраног проглашења независности. Иначе, после овога Срби су се жалили Међународном суду правде. Обично представници суда нису баш прецизни у својим пресудама, али су овде одлучили да, ако део територије прогласи независност, онда то не мора да се договара са властима", навео је Лавров.

Запад бира оно што му више одговара, али Повеља УН није мени и требало би је поштовати у њеној целовитости, нагласио је.

Лавров је нагласио да Русија не планира да истребљује ничије становништво и подсетио да је Москва дуги низ година упозоравала да то што се НАТО приближава њеним границама представља проблем.

"Немамо намеру да уништимо украјински народ. Они су браћа и сестре руском народу", рекао је Лавров. Подсетио је да је Зеленски 2014. године говорио да Руси и Украјинци говоре истим језиком, читају исте књиге, да су братски народ и једnа крв, али да се променио када је постао председник.

Лавров је нагласио да Русија жели да има нормалне односе са свим својим суседима и свим земљама уопште, укључујући САД. "Ми не видимо ни један разлог због код Вашингтон и Москва не би могли да сарађују."

Сигнал звани "орешник"

На питање новинара какав је сигнал Русија послала "орешником", Лавров је одговорио да је порука да САД и њихови савезници, који достављају оружје далеког домета кијевском режиму, треба да разумеју да ће Русија бити спремна да користи сва средства како би спречила Запад да јој нанесе "стратешки пораз".

"Западњаци се боре за очување своје хегемоније у свету, у свакој земљи, региону, континенту. Ми се боримо за своје законите интересе безбедности", рекао је Лавров. Порука коју смо хтели да пренесемо јесте да ћемо бити спремни да урадимо све како бисмо заштитили своје легитимне интересе, истакао је он.

"Желим да избегнем неспоразум. А како неки људи у Вашингтону, Лондону, Бриселу изгледа нису способни да схвате, слаћемо им додатне поруке док не извуку ваљане закључке", упозорио је Лавров.

Он је подсетио да је Русија 30 минута пре лансирања "орешника" упозорила САД о томе путем "канала" који се који се аутоматски укључује када се лансира балистичка ракета - преко Националног центра за смањење нуклеарне претње.

Нуклеарни рат никоме није у интересу

Русија "није у рату са Америком" и не размишља о рату са САД који би могао да прерасте у нуклеарни сукоб, истакао је Лавров и поручио да је најважније да се избегне нуклеарни рат.

"У нуклеарном рату не може бити победника", истакао је Лавров и нагласио да је Москва и даље је привржена договору из 2022. године да не жели сукоб ни са једном нуклеарном државом као и да ће поштовати интересе и проблеме на које указује друга страна у области безбедности.

Нуклеарни рат не одговара интересима Русије, навео је Лавров и додао да се нада да се то односи и на САД.

Говорећи о односима Русије и Кине, Лавров је рекао да су у питању суседне државе и да је "географија веома важна".

На констатацију Карлсона да је Русија сусед Западне Европе, Лавров је указао да Европа преко Украјине жели да дође до граница Русије, па чак и отвори НАТО базу на Криму.

Заоставштина Бајденове администрације

Лавров се током разговора осврнуо и на новог председника САД Доналда Трампа и рекао да је његов утисак да је Трамп "јак човек који жели да оствари резултате и не воли да одлаже посао за касније".

"То је мој утисак. Он је пријатељски расположен у разговору, али то не значи да је проруски расположен. Неки су покушавали тако да га представе. Али број антируских санкција које је његова администрација увела је огроман", подсетио је Лавров.

Он је оценио и да се Бајденова администрација (слањем оружја дугог домета Кијеву и дозволом да га користи на руској територији) труди да Трампу остави "најгору могућу" заоставштину.

Русија зна ко мути воду у Сирији

Руски министар се у разговору осврнуо и на ситуацију на Блиском истоку и подсетио на историјски образац када је реч о америчкој спољној политици - изазову проблеме, а онда гледају да ли могу да улове рибу у тој мутној води

Слично је и у Сирији, рекао је Лавров. Американци у источној Сирији "хране" неке од курдских сепаратиста, користећи профит од продаје нафте и житарица и других ресурса, објаснио је министар.

Русија, каже, има информације да Американци, Британци и неке друге земље подржавају терористичке групе у Сирији, а постоје и информације да је Израел заинтересован у погоршање ситуације како Појас Газе не би био под толиком пажњом.

"То је компликована игра у коју је укључено много активних лица", закључио је Лавров.