Москва је отворена за искрен дијалог са Сједињеним Америчким Државама заснован на узајамном поштовању, али да ли ће администрација новоизабраног америчког председника Доналда Трампа искористити ову шансу, велико је питање, поручио је заменик руског министра спољних послова Сергеј Рјабков у интервјуу за Комсомолску правду.
Одговарајући на питање да ли у САД постоје политичке снаге које су заинтересоване за сарадњу са Русијом, он је навео да међу америчком политичком класом, чији представници Руску Федерацију виде као егзистенцијалну претњу, пријатеља Москве практично нема.
"У условима када је антируска хистерија постала раширена у Сједињеним Државама, свако ко симпатише Русе одмах се нађе маргинализован. Сам Доналд Трамп и његово окружење шаљу помешане сигнале у нападу на актуелну администрацију, држећи се принципа 'Америка на првом месту' и 'мир кроз снагу', који се не уклапају у наше националне интересе", истакао је Рјабков.
Он је истакао да занемаривање безбедносних интереса друге стране може бити 'двосмерна улица', а покушаји Запада да нашкоди Русији "гурају нас да тражимо безбедносне рањивости међу нашим непријатељима".
Рјабков је подсетио на речи руског председника Владимира Путина да Русија има право да изврши контрапритисак на слабе тачке директним и индиректним акцијама.
"Одавно смо се удаљили од повлачења неких спекулативних црвених линија. Након низа агресивних акција Запада, прешли смо на другачији модус, тако што противницима шаљемо строга упозорења о конкретним последицама њихових корака који представљају претњу по нас. Ако нас не чују, прелазимо на практичне мере реаговања", упозорио је Рјабков.
Како је навео, међу актуелним сигналима упозорења је и пробно лансирање најновијег хиперсоничног система наоружања средњег домета 'орешник' на један од легитимних војних циљева у Украјини.
"Истовремено, овај корак није само назнака могућег облика реакције на акутно ескалирајуће акције Сједињених Држава и НАТО-а у контексту украјинске кризе, већ и демонстрација потенцијалног одговора Русије на распоређивање америчких ракете средњег и краћег домета у разним регионима света", закључио је Рјабков.