Русија

Лавров: Француска нудила преговоре о Украјини без Кијева

Руски министар открио је чему се руска страна нада након доласка Доналда Трампа на власт, како је Русија реаговала на предлоге Француске за дијалог у Украјини без учешћа украјинских званичника, зашто су пропали досадашњи преговори са украјинском страном и да ли је Москва спремна на дијалог са новим властима Сирије
Лавров: Француска нудила преговоре о Украјини без Кијеваwww.globallookpress.com © Petrov Sergey/news.ru

Руска Федерација је спремна на консултације са администрацијом новог америчког председника Доналда Трампа о Украјини и нада да ће Бела кућа да увиди основне узроке сукоба, поручио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров на конференцији за медије.

Русија не гаји илузије и наде да ће се, након што Америка добије новог председника, одређени проблеми у односима двеју земаља решити, рекао је Лавров.

Министар није желео да нагађа шта ће се десити по доласку Трампа и његовог тима на власт, већ је исткао да је Русији јасно да је она у очима америчких званичника дефинисана као непријатељска земља коју они, без обзира којој партији припадали, желе коначно да ослабе.

Америка тако посматра све конкуренте, била то Русија, Кина или чак Европа, навео је Лавров и подсетио да Американци гледају како да ослабе означеног непријатеља на све могуће начине, водећи се принципом да ни једна земља не сме да буде јача од САД.

У пракси све то изгледа много грубље, наставио је руски министар, додајући да треба времена док САД не схвате да долази време када ће морати да се понашају другачије, време мултиполарног света.

"Живот ће натерати Вашингтон да схвати глобалне трендове и реалне процесе у савременом свету, али и да разуме да диктатура више не може бити главни инструмент за функционисање међународних односа", поручио је Лавров.

До Русије долазе сигнали које Трамп шаље истичући да је спреман да обнови дијалог, додао је министар и рекао да је то разумно и нормално, јер је поента дипломатије да се дијалог води и између непријатељских земаља, што је у историји потврђено и током ратова.

"Ако су САД заиста спремне за дијалог, знајте да је Русија спремна да га обнови", рекао је Лавров и поновио да није Москва допринела његовом прекиду већ Американци и зато они треба да начине први корак.

Москва чека да се формира нова власт у САД, рекао је Лавров и поручио:

"Ако Американци буду поштовали наше законите интересе, онда ће тај дијалог бити користан и донеће резултате, у супротном све ће остати као што јесте".

Француска је Русији предлагала дијалог о Украјини, без учешћа Кијева

Русија је затвореним каналима од Француске неколико пута добила предлоге за успостављање дијалога о сукобу у Украјини, без учешћа Кијева, рекао је министар.

Такви сигнали из Париза нису били у складу са правилом кога се Запад држи – да о Украјини не може бити речи без Украјине, приметио је руски министар.

Са друге стране, иста та Француска је предлагала да се у Украјину пошаљу контингент војске европских земаља, а такође је обучавала украјинске војнике на својој територији, подсетио је Лавров.

Овакво седење на две столице одагнало је жељу Москве да озбиљно схвати иницијативу француских колега, указао је министар.

Преговори о Украјини

Примирје у Украјини не би водило никуда, потребни су поуздани споразуми, рекао је Лавров и подсетио да је Запад искористио Минске споразуме само како би снабдео Украјину оружјем за даље борбе против Русије.

"Како нацистички режим у Кијеву може да представља интересе Кримљана које је након државног преврата прогласио терористима и против којих је повео војну операцију", упитао је Лавров.

Министар је указао да је неопходно поштовати Повељу УН и подсетио на члан из тог документа који западне земље никада не спомињу у контексту Украјине и који указује на потребу поштовања људских права без обзира на расу, пол, језик и религију.

Русија не поставља предуслове за преговоре о Украјини, захтеви који треба да се испуне су део већ постојећих споразума, додао је министар и навео да предстојећи споразуми треба да садрже и механизам који ће гарантовати немогућност њиховог кршења.

Русија као одговор на непријатељске акције Украјине и западних земаља које су јој испоручиле оружје увек гађа оне циљеве и тачке са којих се врше напади на територију РФ, а не цивилне циљеве, за разлику од Украјине, рекао је Лавров.

Он је навео да центри за доношење одлука у Кијеву могу директно бити мета руских удара, у зависности од претњи које долазе, напоменувши да Москва никада не напада цивилне циљеве.

"Није нам својствено да гађамо цивилне циљеве, то је правило којим се служе нацисти који су се уз помоћ Запада засели у Кијеву и оних који им шаљу оружје за гађање мирних грађана", навео је руски министар.

Америка и њене специјалне службе, укључујући ЦИА и друге су у Украјини биле присутне много пре државног преврата, а после тога су се само утврдиле, навео је руски министар и подсетио да су у зградама Службе безбедности Украјине имале читав спрат за своје запослене.

Несамосталност кијевског режима који је након пуча дошао на власт је свима позната, њима руководе Англосаксонци и још неке државе НАТО-а и ЕУ, указао је руски министар.

Много плодне земље и минералнима богати предели су сада у власништву америчких компанија, додао је Лавров и подсетио да су амерички званичници сами истицали да Русији не треба препустити ту "житницу света".

Подсетио је и да државни секретар САД Антони Блинкен, док брани идеју наставка рата у Украјини, признаје да је то финансијски корисно Вашингтону.

Према речима руског министра, решење кризе мора да почива на уклањању правих узрока због којих је крзиа настала као и на међународном праву.

Русија спремна на дијалог са новим властима Сирије

Говорећи о ситуацији у Сирији, Лавров је рекао да Русија није повукла своје дипломате из земље и да руска амбасада у Дамаску наставља са радом. Један од важнијих задатака дипломатског представништва је да помогне безбедном животу руских држављана у Сирији, додао је Лавров.

Москва је спремна на дијалог са новим сиријским властима, нарочито о билатералним односима и регионалној агенди, навео је Лавров и потврдио да Русија већ одавно одржава контакте са њима.

"Шеф нових власти Ахмед ел Шара је за Би-Би-Си рекао да су односи између наше две земље стари и стратешки. Ми се слажемо са таквом тврдњом", рекао је Лавров.

Подсетио је да је Русија помогла у ослобађању Сирије од колонијализма, у припреми стручних кадрова и спремна је да настави сарадњу у нади да ће и економска и инвестициона сарадња са новим руководиоцима бити обновљене кад се успостави нова власт у Сирији.

Русија је спремна да пружи подршку у организовању избора у Сирији како би их "сви признали", потврдио је Лавров.

"Не смемо дозволити да се Сирија распадне на делове, иако би неки волели да до тога дође", указао је руски министар.

Он је поручио да Израел не би требало да гради своју безбедност на рачун Сирије нити да уништава војне објекте у Арапској Републици, јер, како је упозорио, то може да доведе до хаоса.

Москва је у дијалогу са партнерима из региона и разуме безбедносне проблеме на турско-сиријској граници на које указује Анкара, додао је министар.

Како је истакао, легитимни безбедносни интереси Турске морају бити обезбеђени уз очување територијалног интегритета Сирије.

image