Лавров: Русија спремна за преговоре о Украјини, али они морају да узимају у обзир реалну ситуацију
И нова и садашња америчка администрација имају довољно утицаја да започну преговоре о украјинском питању, ако би хтелe да окончају сукоб у Украјини, али би те полуге моћи морале да примене на себе или на кијевски режим, с обзиром да је Русија одавно истакла да је спремна за преговоре, поручио је шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
"Да је Вашингтон заиста желео да оконча сукоб, прекинуо би испоруку оружја Кијеву, захтевао би да од својих сателита да следе тај пример и наредио би својим кијевским марионетама да прекину ватру, наставе преговарачки процес без икаквих услова, притом, поништавајући указ Владимира Зеленског о забрани преговора са руским руководством", објаснио је Лавров у интервјуу за Спутњик.
Став Русије о решењу је добро познат и остаје непромењен, нагласио је дипломата и поручио "спремни смо за преговоре, али они морају бити усмерени на отклањање основних узрока украјинске кризе и узму у обзир реалну ситуацију на терену".
Подсетио је на речи руског председника Владимира Путина који је појаснио да се ради о демилитаризацији и денацификацији Украјине, да она не буде део ниједног блока, задржи неутрални и ненуклеарни статус, да се елиминишу дугорочне претње безбедности Русије које долазе са запада, укључујући и ширење НАТО-а.
"Такође, Кијев мора да преузме конкретне обавезе да обезбеди права, слободе и интересе грађана који говоре руски и, наравно, да призна територијалне реалности садржане у Уставу Руске Федерације", додао је Лавров.
Спровођење конкретних предлога које је формулисао Владимир Путин омогућиће да се оконча сукоб и да се постигну свеобухватни, дугорочни, правични и правно обавезујући споразуми, објаснио је Лавров и додао да је то једини начин да се постигне трајни мир.
Коментаришући могућност успостављања прекида ватре у Украјини, Лавров је рекао да је он потребан Кијеву и Западу како би предахнули и повећали војни потенцијал Оружаних снага Украјине, а затим наставили са својим плановима да Русији нанесу "стратешки пораз", приметио је руски министра.
Прем његовим речима, то је слепа улица, пут никуда.
Руски министар је нагласио да предаја друге партије ловаца Ф-16 Кијеву из Копенхагена изазива даљу ескалацију сукоба око Украјине и приморава Русију да предузме адекватне мере које могу бити и војно-техничке природе.
"Више пута смо упозоравали да пружањем масовне војне помоћи украјинским нацистима, Данска, њени покровитељи и савезници, провоцирају ескалацију сукоба", рекао је Лавров и истакао да "све врсте оружја које западне земље испоручују кијевском режиму представљају легитимну мету и руска војска их ефикасно уништава".
Лавров: Вратићемо Вашингтону истом мером, распоредићемо ракете средњег и кратког домета тамо где до сада нисмо
Русија ће морати да одустане од свог једностраног мораторијума на размештање ракета средњег и кратког домета копненог базирања, иако је он и даље на снази, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
"Данас је очигледно да је, на пример, наш мораторијум на распоређивање ракета средњег и кратког домета практично неодржив и да ће морати од њега да се одустане", рекао је Лавров.
"Сједињене Америчке Државе су арогантно игнорисале упозорења Русије и Кине и у пракси распоредиле наоружања ове класе у различитим регионима света. Као што је недвосмислено изјавио председник Путин, ми ћемо на то реаговати и то истом мером", објаснио је Лавров.
Недавна ракетна проба најновијег хиперсоничног система средњег домета „орешник“, која је изведена у борбеним условима, "убедљиво је показала способности и одлучност Русије у спровођењу компензационих мера".
Говорећи о условима за преговор са САД и НАТО на ову тему, Лавров је оценио да Вашингтон често доноси одлуке које су, благо речено, неадекватне и да је Русија спремна на сваки сценарио.
"Ако се створе нове ракетне претње, противници ће добити одлучујући отпор у виду војно-техничких противмера. Заузврат, биће узети у обзир хипотетички кораци за стварање прихватљивих услова за равноправан дијалог", поручио је руски министар.
Преговори о контроли наоружања
Лавров је рекао да Русија неће водити никакве преговоре о контроли наоружања са САД све док Вашингтон не одустане од своје антируске политике.
"Због крајње антируског набоја актуелних америчких власти, тренутно не постоје услови за стратешки дијалог са Вашингтоном", оценио је он.
Русија је спремна да настави да спроводи низ мера за одржавање прихватљивог нивоа предвидивости у односима са Сједињеним Америчким Државама у нуклеарно-ракетној области, навео је министар.
Међутим, због деструктивне политике САД, темељи стратешке стабилности су значајно пољуљани, а на неким местима и уништени, оценио је Лавров, тврдећи да не треба нагађати шта би се могло догодити након што истекне Споразум о смањењу стратешког наоружања (СТАРТ).
"Сада не видимо разлога да нагађамо шта ће се десити после фебруара 2026. године, када престане да постоји Уговор о смањењу стратешког наоружања. Још много тога може да се деси у наредној години. Тако да би у овој фази било преурањено, па чак и неразумно, најављивати наше могуће потезе у овој осетљивој области. Ништа нас не сме изненадити", рекао је Лавров.
Подсетио је да Русија данас наставља да се придржава квантитативних ограничења стратешког офанзивног наоружања према споразуму, упркос суспензији његовог важења.
Лавров је приметио и да се Русија у процесу пренаоружавања својих стратешких нуклеарних снага јасно придржава ограничења садржаних у Споразум.
"Доследно се придржавамо онога што је наведено: јасним увођењем процеса пренаоружавања руских стратешких нуклеарних снага до граница Споразуму, најпажљивије пратимо кораке Вашингтона", закључио је министар.
Да ли ситуација у Сирији утиче на Споразум о стратешком партнерству Русије и Ирана?
На питање да ли се планира уношење било каквих промена у нови Споразум о свеобухватном стратешком партнерству између Русије и Ирана, с обзиром на последње догађаје у Сирији, Лавров је поручио да је нови "велики" споразум, чији текст су стране дуго припремале и усагласиле, свеобухватан, дугорочан и "свевременски" и да као такав не захтева никаква прилагођавања.
Циљ споразума је да правно консолидује невиђени напредак постигнут последњих година у билатералним односима и да забележи њихов успон на ниво стратешког партнерства, објаснио је министар.
У документу је посебна пажња посвећена јачању интеракције у интересу мира и безбедности на регионалном и глобалном нивоу, и наведена је жеља Москве и Техерана за ближом сарадњом у областима безбедности, одбране, борбе против тероризма и екстремизма и супротстављање многим другим уобичајеним изазовима и претњама, додао је Лавров.
Потписивање споразума ће се догодити ускоро, током следећег контакта на високом нивоу, навео је министар.