Лавров: Америчка окупација сиријских региона богатих нафтом дестабилизовала је ову земљу

Смена власти доноси одређене промене за руско војно присуство у Сирији, навео је руски министар спољних послова Сергеј Лавров

Америчко војно присуство у сиријским провинцијама богатим нафтом, као и економске санкције уведене током година, допринеле су паду бившег председника Башара ел Асада, навео је руски министар спољних послова Русије Сергеј Лавров у интервјуу за "РИА Новости".

Нису се оствариле наде Сирије да ће се ситуација у земљи побољшати, наводи он.

"Велики део кривице за то припада Вашингтону, који је де факто окупирао североисточни регион Сирије, најбогатији ресурсима, а такође врши озбиљан санкциони притисак на Дамаск", навео је он за "ТАСС" . 

Према његовим речима, гушење сиријске економије, које спроводи Вашингтон, довело је до незадовољства становништва. 

Суочена са тешким економским условима, Асадова влада је морала да усвоји непопуларне мере, тако се постепено умањивала подршка грађана властима, што је резултирало протестима.

Док је Москва обезбеђивала Дамаску хуманитарну помоћ, бивши ауторитети нису успели да остваре значајан дијалог са опозицијом и суседним земљама, изјавио је Лавров.

"Без обзира на наше упорне препоруке и активно помагање, сиријске власти нису успеле да ступе у конструктивни дијалог са опонентима и утицајним регионалним суседима", истакао је Лавров.

Лавров је претходно навео да Москва одржава контакт са новим сиријским властима и  разговара о безбедности руских грађана и амбасаде у земљи, а истакао је и интересовање Москве за дијалог са Дамаском и о другим билатералним питањима. Услови рада руске војске могли би да постану предмет преговора са новим властима земље, изјавио је.

"Смена власти доноси одређене промене за руско војно присуство у Сирији. Реч је не само о очувању наших база или упоришта, већ и о условима за њихово функционисање, одржавање, подршку и интеракцију са локалном страном. Ове теме би могле да буду предмет преговора са новим сиријским руководством", рекао је Лавров за "РИА Новости".

Распоређивање руских војних база у Сирији је предвиђено билатералним споразумима, закљученим на основу норми међународног права, рекао је Лавров и подсетио да сваки од њих укључује конкретне обавезе за обе стране. Иако нису упућени никакви формални захтеви за ревизију споразума, Лавров је приметио да прелазни период проглашен до 1. марта 2025. године, под привременом сиријском владом, намеће ограничења на њено креирање политике.

"Већ сада се може рећи да је један од разлога деградирања ситуације, постала неспособност претходног руководства да задовољи основне потребе становништва у околностима дугог грађанског конфликта", рекао је министар за "ТАСС".

Русија сада помно прати дешавања у Сирији, али како наводи министар, рано је износити закључке о ономе што се тренутно тамо догађа.