Унеско: Осудили бисмо напад на новинара ако би околности потврдиле признате невладине организације
Унеско би могао да осуди инцидент, ако би околности смрти репортера потврдило неколико невладиних организација, које су Уједињене нације званично признале, навела је прес служба Организације за ТАСС.
Прес служба Унеска је навела да би могла да осуди инцидент, али је истакла да би то било урађено само у случају да информације о околностима његове смрти потврди "неколико међународних или регионалних невладиних организација, које штите слободу штампе, медија и људских права, које су званично признате од стране Уједињених нација", пренео је ТАСС.
Организација тврди да се ове праксе придржава последњих двадесет година у вези са сличним инцидентима у свим деловима света.
"Унеско пажљиво прати сва саопштења о околностима смрти Александра Мартемјанова", наводи се у одговору организације на питање ТАСС-а да прокоментарише смрт репортера услед напада украјинским дроном у Доњецкој Народној Републици.
Претходно је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова навела да су такви инциденти последица намерног занемаривања свих злочина Кијева од стране релевантних међународних структура, као што су УН, Унеско и ОЕБС.
Руски лист "Известија" је саопштио 4. јануара о смрти свог дописника Александра Мартемјанова у ДНР. Заједно са још четворицом новинара, враћао се у Доњецк из Горловке, где су репортери извештавали са места још једног гранатирања украјинске војске.
Цивилни аутомобил у коме су били новинари, нападнут је украјинским ФПВ дроном, услед чега је погинуо Александар Мартемјанов, док су новинари "РИА Новости" Максим Ромањенко и Михаил Кевхијев рањени.
Како наводи "Известија", 2023. године Мартемјанов је рањен током напада украјинских Оружаних снага у Доњецку, али се вратио на посао након опоравка.
Сахрањен је 8. јануара у Алеји хероја у Доњецку, а одликован је медаљом "За храброст" и орденом "За заслуге у Доњецкој Народној Републици" трећег степена.