Вашингтон истиче да је неопходно да се узме у обзир мишљење становника Гренланда када је реч о његовом потенцијалном укључивању у састав САД – у том случају Запад мора да поштује и мишљење становника Донбаса и Новорусије, који су одлучили да се поново уједине са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков.
"Ако се говори о потреби да се уважи мишљење људи, онда би ипак требало присетити се мишљења људи из четири нова региона Руске Федерације и исказати исто поштовање према њиховом мишљењу. Веома је важно запамтити ово", рекао је Песков.
Како је истакао, Русија помно прати драматична дешавања везана за америчке претензије САД на Канаду и Гренланд.
"Такве претензије су, реално гледано, више питање билатералних односа између САД и Данске, са другим државама. Веома пажљиво пратимо тај прилично драматичан развој ситуације – за сада на нивоу изјава", истакао је Песков.
Портпарол Кремља прокоментарисао је и реакцију Европе на Трампове речи о припајању Гренланда и Канаде.
"Из Вашингтона стижу разне изјаве о мишљењу народа, становништва. Европа на то реагује веома бојажљиво – јасно је да је застрашујуће реаговати на речи изабраног председника САД Доналда Трампа. Стога Европа реагује веома опрезно, скромно, тихо, готово шапатом", оценио је портпарол Кремља.
Русија је заинтересована за одржавање мира на Арктику
Говорећи о томе да ли Трампове претензије на Канаду и Гренланд угрожавају равнотежу снага на Арктику и руске интересе, као и да ли ће то постати додатни камен спотицања у билатералним односима Русије и САД, Песков је нагласио да је арктичка зона – зона стратешких интереса Москве и Русија ће и даље бити присутна у тој зони.
"Знате да је арктичка зона - зона наших националних и стратешких интереса. Ми смо присутни у арктичкој зони и наставићемо да будемо. Заинтересовани смо да одржимо атмосферу мира и стабилности у арктичкој зони и спремни смо да свуда, а посебно тамо, сарађујемо са свим земљама света у име тог мира и стабилности", објаснио је.
Трамп је раније изјавио да Гренланд треба да постане део САД, истичући његов стратешки значај за националну безбедност и одбрану "слободног света", укључујући и од Кине и Русије.
Такође је одбио да обећа да неће употребити војну силу да би преузео контролу над Гренландом и Панамским каналом. Он је 18. децембра предложио да се размотри могућност присаједињења Канаде Сједињеним Америчким Државама као 51. државе, рекавши да би такав потез могао значајно да смањи трошкове за Канађане.