Очекивања за 2025. у војној сфери: Напредовање и јачање руске војске, почетак преговора са САД
Мировни преговори за решавање сукоба у Украјини су једно од главних очекивања за 2025. годину, а процес би могао да буде покренут убрзо након инаугурације новог председника САД Доналда Трампа.
Како наводе РИА Новости, поред могућности покретања преговора, у години пред нама се може очекивати и наставак напредовања руске војске, као и развој и унапређивање наоружања и војне опреме, побољшање тактике њихове примене на бојном пољу и начина вођења борбених дејстава.
На путу ка преговорима
Темом решавања украјинске кризе баве се многи лидери и политичари широм света, a премијери Мађарске Виктор Орбан и Словачке Роберт Фицо посебно су се истакли због иницијативе да управо они буду посредници.
Међутим, украјинска страна је више пута изјављивала да јој није потребна помоћ Будимпеште и Братиславе, док истовремено већина стручњака сматра да се прави преговори могу водити само између Русије и САД, наводе РИА Новости.
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио је да је Русија спремна за консултације са Трамповом администрацијом по питању решавања сукоба у Украјини. У Москви се, према речима Лаврова, надају да ће Бела кућа, укључујући будућег специјалног изасланика САД за Украјину Кита Келога, имати у виду основне узроке сукоба.
"Ако преговори почну, мало је вероватно да ће борбе престати док се они успешно не окончају. Томе у прилог посебно говоре изјаве руског председника Владимира Путина и Лаврова", додаје се.
Настављамо са ослобађањем
Очекује се да ће у 2025. години јединице и формације здружене групе трупа Оружаних снага Русије наставити да напредују дуж целе линије фронта, а темпо ослобађања територије украјинских трупа биће на истом нивоу или чак појачан.
У војсци и морнарици, како је приметио начелник Генералштаба Оружаних снага Русије, генерал армије Валериј Герасимов, постоји јасно разумевање могућности потенцијалног непријатеља, његове тактике на бојном пољу и снага и недостатака наоружања западне производње.
"Од почетка СВО, више од 200 насеља прешло је под контролу Оружаних снага Русије. Само 2024. године ослобођено је више од 4,5 хиљада квадратних километара. Брзина напредовања руске војске тренутно је око 30 квадратних километара дневно", напомињу РИА Новости.
У првим данима нове године током борби ослобођено је неколико насеља, међу којима је и Курахово, град у југозападном делу Донбаса који има важан оперативни значај. Преузимање контроле над овим градом омогућиће руским трупама да напредују даље ка западној граници ДНР.
Задаци за садашњост и будућност
Крајем 2024. године, на проширеном састанку колегијума војног ресора, руски министар одбране Андреј Белоусов изнео је главне задатке.
Дакле, Оружане снаге Русије морају бити потпуно спремне за било какав развој ситуације на средњерочном плану, укључујући и могући војни сукоб са НАТО-ом у Европи у наредној деценији.
Белоусов је такође указао на важност развоја најсавременијих технологија као што су вештачка интелигенција и обрада велике количине података, роботика, безбедни пренос података великом брзином, интеракција између машина, квантно рачунарство и комуникације.
Ове технологије, према речима министра, радикално мењају природу оружаног сукоба на свим нивоима – тактичком, оперативном и стратешком. Што се тиче економског потенцијала, ниво издатака за одбрану земље достигао је 6,3 одсто БДП-а и 32,5 одсто федералног буџета.
"Белоусов је такође предложио, у складу са Путиновим упутствима, формирање војске беспилотних система. У почетној фази специјалне операције, дошло је до несташице дронова, а сада се трупама испоручује неколико хиљада дронова. Али и даље нам треба више, и то квалитетнијих", наводи се.
Да би се у потпуности задовољиле потребе Оружаних снага за беспилотним системима, неопходно је доследно повећавати њихову производњу, унапређивати њихове тактичко-техничке карактеристике и модернизовати их узимајући у обзир борбено искуство.
Борбени састав и развој оружаних снага
Руске поморске стратешке нуклеарне снаге завршавају државна тестирања нове нуклеарне подморнице "Принц Пожарски" класе "бореј-а", а још два пловила ове класе су у изградњи и биће уведени у оперативну употребу морнарице до 2028. године.
Главни догађај у припреми Оружаних снага Русије током године биће заједничка стратешка вежба са оружаним снагама Белорусије "Запад-2025".
"У циљу повећања способности ваздушно-космичког одбрамбеног система, завршава се формирање првог пука опремљеног ракетним системом ПВО С-500, способног да извршава стратешке задатке противракетне одбране", пишу РИА Новости.
У Војно-поморској флоти створена је речна флотила и две јединице, које укључују 38 бродова, борбених чамаца и помоћних пловила, укључујући вишенаменску нуклеарну подморницу и мале ракетне бродове који носе прецизно оружје дугог домета.
Поред тога, Белоусов је формулисао задатак да се обезбеди попуна заједничке групе трупа на нивоу који би гарантовао испуњавање борбених задатака. У те сврхе, у сарадњи са регионалним властима, наставља се систематски рад на попуњавању Оружаних снага РФ.
Прошле године је више од 427 хиљада војника ангажовано по уговору. Према речима Белоусова, неопходно је у борбену обуку увести нове методе деловања и технике које су показале високу ефикасност у СВО и синхронизовати обуку трупа са снабдевањем најновијим средствима.
Министар сматра да се посебна пажња мора посветити обезбеђивању резервних пукова инструкторима, наоружањем, опремом и муницијом.
Прослава 80. годишњице победе
У 2025. години биће обележено и 80 година од победе у Великом отаџбинском рату, а помоћник руског председника Јуриј Ушаков изјавио је да су лидери многих земаља позвани на прославу, која ће се 9. маја одржати у Москви, те да се очекује низ посета.
Према његовим речима, неке земље су већ најавиле спремност да пошаљу своје лидере.
Параде победе ће традиционално бити одржане у Москви и градовима где се налазе седишта флота, војних округа, као и у другим градовима од војног значаја.
"Руска национална библиотека (РНБ) најавила је покретање историјског и образовног дигиталног пројекта.
Током 2025. године, материјали из збирки РНБ-а посвећени кључним догађајима из 1945. године и темама које су се тицале свих биће објављиване на страници пројекта сваке недеље. Међу документима, којих је више од 1.000 дигитализовано, су постери, мапе, разгледнице и фотографије, леци и књиге", истиче се.
Западна помоћ Кијеву ће се наставити
Војни и политички аналитичари склони су да верују да би Трамп, по ступању на дужност, могао да смањи помоћ Украјини, пребацујући главни финансијски терет на земље ЕУ које не могу да одустану од својих обавеза.
Данас више од 30 земаља снабдева Кијев војном опремом. Најзначајнији доприноси долазе из Сједињених Држава, Велике Британије, Немачке, Француске и Данске. Укупна инострана финансијска помоћ Украјини износила је приближно 350 милијарди долара, од чега је око 170 милијарди само за војне потребе.
Од фебруара 2022. године у Кијев је пребачено на хиљаде комада наоружања и војне опреме, као и значајна количина муниције разних врста.
Наставља се обука украјинског војног особља по стандардима НАТО-а, обуку је завршило преко 165 хиљада људи, а и даље нема основа да се тврди да ће западна политика свеобухватне помоћи Кијеву бити окончана.