Претензије изабраног председника САД Доналда Трампа према Гренланду доказ су његове неспремности за јачање стабилности на Арктику – Русија ће то узети у обзир при војном планирању, изјавио је руски амбасадор у Данској Владимир Барбин.
"Жеља новоизабраног председника Доналда Трампа да преузме контролу над Гренландом у интересу осигуравања безбедности Сједињених Америчких Држава, не искључујући употребу економске и војне силе за постизање тог циља, изгледа указује да будућа америчка администрација није заинтересована за јачање војне и политичке стабилности на Арктику засноване на развоју равноправног дијалога и сарадње са другим арктичким државама, чак и са савезницима у НАТО-у", рекао је Барбин.
Такав приступ могао би да изазове даљу деградацију ситуације у региону и Москва ће, несумњиво, узети то у обзир при војном планирању, упозорио је амбасадор.
САД граде инфраструктуру на Гренланду за Ф-35
Барбин је навео да САД граде аеродромску инфраструктуру на Гренланду за ловце Ф-35 који могу да носе нуклеарно оружје.
"Америчка војна свемирска база Питуфик, која се налази на острву, данас је елемент америчког система за рано упозоравања на ракетне нападе са арктичког правца. У току је њена свеобухватна модернизација, укључујући и радаре, у вредности од милијарде америчких долара. Тамо се гради и аеродромска инфраструктура за ловце Ф-35, који могу да носе нуклеарно оружје. Такве летелице су већ користиле аеродром током вежби америчког ваздухопловства", прецизирао је дипломата.
Амбасадор је подсетио да су америчке трупе на Гренланду од Другог светског рата.
"Русија се залаже за јачање стабилности на Арктику. То је могуће само на основу изградње међународног система безбедности који је једнак за све арктичке државе", нагласио је Барбин.
Трамп је раније изјавио да Гренланд треба да постане део САД, истичући његов стратешки значај за националну безбедност и одбрану "слободног света", укључујући и од Кине и Русије.
Такође је одбио да обећа да неће употребити војну силу да би преузео контролу над Гренландом и Панамским каналом. Он је 18. децембра предложио да се размотри могућност придруживања Канаде Сједињеним Америчким Државама као 51. државе, рекавши да би такав потез могао значајно да смањи трошкове за Канађане.