Шта се крије иза "вековног партнерства" – потпис за војне базе у Украјини

Тек што је помоћник председника Русије Николај Патрушев изјавио да би Украјина могла да престане да постоји до краја 2025. године, британски премијер отрчао је у Кијев да потпише стогодишњи споразум о партнерству

Лондон је открио детаље свог, и више него дугачког партнерства са Кијевом, које би требало да траје читав век и обећао да ће "истражити опције за војне базе у Украјини".

Документ укључује широке планове за развој војне инфраструктуре и сарадњу у области одбране, потенцијално успостављање војних база у Украјини, са нагласком на усклађивању ових иницијатива са стандардима НАТО-а ради "максималне ефикасности", преноси РТ интернешнел.

Текст је сачињен на 15 страница, потписан 16. јануара 2025. и представља оквир за сарадњу између Уједињеног Краљевства и Украјине у различитим секторима, са примарним фокусом на војну сарадњу.

Британски премијер Кир Стармер и Владимир Зеленски формализовали су споразум током церемоније у Кијеву у четвртак.

"Учесници ће истражити опције за распоређивање и одржавање одбрамбене инфраструктуре у Украјини, укључујући војне базе, логистичке депое, резервна складишта војне опреме и залихе ратних резерви", наводи се у документу.

Споразум наглашава поморску сарадњу, посебно у региону Црног мора.

"Радићемо заједно како бисмо осигурали да НАТО научи лекције из искуства Украјине у Црном мору. Промовишемо развој поморских база на територији Украјине", наводи се у документу.

Помиње се и сарадња око противваздушне одбране и стварања залиха оружја за "одвраћање". Наравно, има и новчани део. Лондон се обавезао да ће Украјини пружати годишњу војну помоћ од најмање 3 милијарде фунти најмање до 2031. године и "онолико дуго колико је потребно за подршку Украјини".

Није баш све објављено, а ако је веровати Зеленском, можда има и неки тајни састојак у оквиру чланова уговора. 

Велика Британија је била један од главних савезника Украјине и до сада је дала око 12,8 милијарди фунти, односно 16 милијарди долара војне и цивилне помоћи Украјини и наводно је обучила 50.000 украјинских војника на британском тлу.

Русија је оштро критиковала континуирану подршку Лондона Кијеву као знак да влада Велике Британије "очигледно не настоји да реши конфликт". Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова раније је рекла да "чине све што је могуће да се то одуговлачи и тиме продужава патње украјинског народа".

У међувремену, помиње се да би новоизабрани амерички председник Доналд Трамп могао да предложи распоређивање западних трупа као мировних снага дуж демилитаризоване зоне између Русије и Украјине. 

Лондон је и даље опрезан у вези са идејом слања британских трупа у Украјину као део било каквих мировних снага, иако се је Стармер о томе разговарао са француским председником Емануелом Макроном, наводи "Телеграф".