Председник Русије Владимир Путин и министар одбране Сергеј Шојгу најавили су готово револуционарне промене у руској војсци на прошлонедељном Одбору Министарства одбране.
Председник и министар одбране разговарали су о проширењу Оружаних снага, подизању старосне границе за регрутацију и променама у структури војске.
Путин и Шојгу тада су подржали иницијативу да се подигне старосна граница за регрутацију (са 18 на 21 годину) и обавезно служење војног рока, као и да се повећа људство у Оружаним снагама са милион на милион и по људи, што је подржао и бивши командант Црноморске флоте, адмирал Владимир Комоједов.
"Евидентно је да млади људи нешто старијег узраста боље уче војне вештине потребне за одбрану земље него они од 18 година. Сходно томе, повећаваће се и просечни ниво вештина наших регрута", рекао је он за лист "Взглиад".
Удвостручиће се и број професионалних војника, па ће се број људи који су служили по уговору у Оружаним снагама Русије, са 380.000 повећати на 695.000 људи. До краја следеће године број ових професионалних војника требало би да премаши пола милиона.
"То је неопходно да би се гарантовало обезбеђење војне безбедности Руске Федерације у будућности", рекао је руски министар одбране.
Као реакција на ширење НАТО-а на исток на територију Финске и Шведске, предстоји и промена структуре Оружаних снага.
Према Шојгуовима речима, очекује се и поновно формирање две интердисциплинарне стратешке територијалне асоцијације: Московског и Лењинградског војног округа који су постојали до 2010. године.
Адмирал Комоједов подсетио је да су ти окрузи постојали у Совјетском савезу, те да је Московски важан јер штити индустрију Москве, док је улога Лењинградског да штити северну престоницу Санкт Петербург. Шојгу је предложио и стварање десет нових дивизија.