Небензја: Сећање на жртве нацизма за Русију је свето, морамо да чувамо истину о злочинима

Сигуран сам да деца која су на дан ослобођења Аушвица примала слаткише из руку совјетских војника, нису могла ни да замисле да ће проћи само неколико деценија, а одлучујућа улога совјетске армије у уништавању нацизма биће стављена под сумњу, рекао је амбасадор Русије при УН

Преживели затвореници Аушвица нису могли ни да замисле да ће подвиг совјетских војника који су ослободили концентрациони логор почети да се доводи у питање, изјавио је стални представник Руске Федерације при Уједињеним нацијама Василиј Небензја.

"Сигуран сам да деца која су тог дана (на дан ослобођења концентрационог логора) примала слаткише из руку совјетских војника нису могла ни да замисле да ће проћи само неколико деценија, а одлучујућа улога совјетске армије у уништавању нацизма и окончању Холокауста бити стављена под сумњу. Као и да ће држава на чијој се територији Аушвиц налази рушити споменике војницима и официрима Црвене армије који су ослободили своју земљу и логор смрти. Да представници државе која је донеле ослобођење од нацистичке машинерије смрти неће данас бити позивани на меморијалне догађаје у бившем логору", рекао је руски дипломата на догађају поводом Међународног дана сећања на Холокауст у седишту УН.

Затвореници концентрационог логора, приметио је Небензја, такође нису могли да замисле да ће се појавити споменици и улице у част ветерана Вафен СС-а, да ће се одржавати неонацистички маршеви, а ветеранима антихитлеровске коалиције бити забрањено да носе своје ордене и медаље.

Амбасадор Руске Федерације при УН је додао да је за Москву свето сећање на све жртве нацизма.

"За нас је свето сећање на све жртве нацизма, укључујући Јевреје, од којих су најмање половина били грађани Совјетског Савеза", додао је он.

Небензја је истакао да је заједничка дужност чувати истину о Холокаусту и другим злочинима нациста и њихових сарадника, а посебно о геноциду над народима Совјетског Савеза.

Русија је послала писмо генералном секретару УН Антонију Гутерешу са списком чињеница о величању нациста и њихових сарадника, рекао је Небензја. Како додаје, затражено је да писмо буде подељено као документ Генералне скупштине и Савета безбедности.

"Не смемо да заборавимо: без велике победе 1945. године не би било ни Уједињених нација ни света каквог познајемо. Земље антихитлеровске коалиције узеле су назив Уједињене нације и нико нема право да ову чињеницу преда забораву", приметио је Небензја.