Русија: Немачка избегава да призна блокаду Лењинграда као геноцид, али нећемо одустати

Позивам Берлин да прошири исплату одштете свим преживелим становницима Лењинграда, а не само одређеним категоријама, истакла је портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова

Берлин избегава да призна опсаду Лењинграда као чин геноцида над народима Совјетског Савеза, изјавила је портпаролка Министарства спољних послова Марија Захарова.

"Власти Немачке доследно и намерно избегавају признавање историјске чињенице, очигледне целој светској заједници, да су опсада Лењинграда и други злочини против човечности, које су нацисти починили у СССР-у током рата, нису ништа друго до акти геноцида над народима Совјетског Савеза, без преседана по њиховом нивоу бруталности", оценила је Захарова.

Она је напоменула да Берлин покушава да се сакрије иза нејасних формулација о "страшним зверствима" и "страдању".

"Ако се немачко министарство спољних послова нада да ће једноставно прећутати питање признања геноцида над народима СССР-а, онда журимо да уверимо наше немачке колеге да неће успети у томе. За Русију је враћање историјске правде по овом питању фундаментални задатак", нагласила је.

Осим тога, Захарова је позвала Берлин да прошири исплату одштете свим преживелим  становницима Лењинграда, а не само одређеним категоријама.

"Зашто Немачка верује да Јевреји преживели у блокади имају право на исплату, али не и они који су из Русије, Белорусије, Украјине, или Грузије", упитала је Захарова.

Она је истакла да Русија такву политику Немачке сматра дискриминаторском и да неће одустати од својих захтева.

Опсада Лењинграда, која је почела 8. септембра 1941. године, трајала је скоро 900 дана. Једина рута, Пут живота, по којој се храна достављала у град, положена је преко леда Ладошког језера.

Блокада је пробијена 18. јануара 1943. године, али су становници Лењинграда морали да чекају још годину дана пре него што је потпуно укинута 27. јануара 1944. године.

У октобру 2022. године, градски суд Санкт Петербурга окарактерисао је радње нациста током опсаде Лењинграда као "ратни злочин и геноцид над совјетским народом".

Материјали које је прикупило градско тужилаштво показују да је број жртава блокаде био чак 1.093.842.