Лавров упозорава: Концепт "Америка на првом месту" узнемирујуће сличан слогану из Хитлерове ере
Запад никада није волео поредак заснован на централној улози Уједињених нација и поштовању међународног права, јер је навикао да живи у неоколонијалној парадигми, изјавио је руски министар спољних послова Сергеј Лавров за часопис "Русија у глобалној политици".
"Поредак који је заснован на принципима УН је поредак заснован на међународном, истински универзалном праву, и подразумева се да ће свака држава поштовати тај закон. Русија, као и већина чланица светске заједнице, никада није имала проблема са тим, али Запад, који се није излечио од синдрома изузетности и који је навикао да делује у неоколонијалној парадигми, односно да живи на рачун других, формат међудржавне сарадње заснован на поштовању међународног права од самог почетка није био по вољи", истакао је Лавров.
Он је подсетио на речи бивше заменице државног секретара САД за политичка питања Викторије Нуланд о томе да "Јалта није била добро решење за САД, на њега није требало пристати".
"Ово признање објашњава много о понашању Америке на међународној сцени. Јер, према Нуландовој, Вашингтон је готово био приморан, против своје воље, да пристане на послератни светски поредак из 1945. године, а америчке елите су га већ тада доживљавале као терет", рекао је Лавров.
"Управо је тај осећај довео до касније тежње Запада да се одради ревизија поретка заснованом на споразумима Јалта-Потсдам. Тај процес је започео злогласним говором Винстона Черчила 1946. године, у којем је он фактички објавио 'хладни рат' Совјетском Савезу. Доживљавајући споразуме Јалта-Потсдам као тактички уступак, САД и њихови савезници никада нису доследно следили основни принцип Повеље УН о сувереној једнакости држава", приметио је он.
Према његовим речима, Запад је имао шансу да се исправи када су се распали СССР и социјалистички блок. "Али себични инстинкти су преовладали. Опијен 'победом у хладном рату', амерички председник Џорџ Буш Старији је прогласио 11. септембра 1990. у говору пред оба дома Конгреса долазак новог светског поретка, који је, према схватању америчких стратега, значио потпуну доминацију Сједињених Држава на међународној сцени, 'прозор неограничених могућности' да Вашингтон делује једнострано, без обзира на правна ограничења уграђена у Повељу УН", истакао је шеф руске дипломатије.
Лавров је нагласио да је темељ поретка заснованом на споразумима Јалта-Потсдам принцип суверене равноправности држава без обзира на величину територије, становништво, војну моћ или друге критеријуме.
"Овај поредак, са свим својим предностима и манама, о којима научници још увек расправљају, већ осам деценија ствара нормативни и правни оквир за функционисање међународног система. Светски поредак, у чијем је центру УН, испуњава своју главну улогу – спречава избијање новог светског рата. Тешко је не сложити се са мишљењем стручњака да нас 'УН нису довеле у рај, већ су нас спасиле од пакла'", објаснио је руски министар.
Он је нагласио да право вета у Савету безбедности УН "представља чврсту брану против доношења непромишљених одлука и ствара простор за тражење компромиса на основу равнотеже интереса".
"Делујући као политичко 'језгро' система Јалта-Потсдам, УН су једина универзална платформа за развој колективних одговора на заједничке изазове – било у сфери очувања међународног мира и безбедности или у подршци социјално-економског развоја... Како исправно пишу руски научници, свака међународна институција је, пре свега, 'начин да се ограничи природни егоизам држава'. Ни УН није изузетак у том смислу, са својим сложеним скупом правила у у форми Повеље, која је усаглашена и усвојена консензусом", изјавио је Лавров.
Прелазак САД на концепт "Америка изнад свега" има узнемирујућу сличност са слоганом из Хитлерове ере "Немачка изнад свега", а ослањање на "успостављање мира путем силе" могао би да сахрани дипломатију, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров.
Шеф руске дипломатије истакао је како се у таквим изјавама и идеолошким конструкцијама не назире ни трачак поштовања међународних обавеза Вашингтона према Повељи УН.
Он се сложио са стручњацима који сматрају да неће бити повратка на раније стање ствари, за које су се до сада залагали САД и њихови савезници јер су се демографски, економски, социјални и геополитички услови неповратно променили.
Министар спољних послова РФ сматра тачном прогнозу по којој ће САД једног дана схватити да није потребно преувеличавати зону своје одговорности за међународне послове и да ће се сасвим складно осећати као једна од водећих држава, али не више као хегемон.