Амерички медиј у улози пропагандисте: Украјинска борба за "срца и душе" у Курску
Након што је Москва послала УН доказе о украјинским ратним злочинима у окупираном делу Курске области, амерички лист "Вашингтон пост" је брже-боље објавио текст о украјинским пропагандистима који се боре за "срца и душе" руских цивила.
Униформисана, али ненаоружана украјинска јединица испоручује храну и лекове махом старијим житељима Суџе и околних села, који нису успели да избегну прошлог августа – и снима документарни филм о својој "хуманости", наводе вашингтонске новине.
"Пост" додуше напомиње да ни један од тих навода није могао да провери, јер нема приступ Курској области. А, од три потписана аутора текста, двојица су Украјинци.
"Садимо семе истине у њиховим главама, које ће сигурно некад да проклија", наводе се речи пуковника Алексеја Дмитрашкивског, портпарола окупационе власти и команданта јединице ТРО Медија.
Задатак његове јединице је да "порекне тврдње да Украјина злоставља житеље Курска" и убеди окупиране Русе да "се одрекну дугогодишње лојалности председнику Владимиру Путину, наводи овај медиј.
Амерички лист открива да руски цивили немају приступ телефонима, које су на почетку окупације највероватније запленили Украјинци, и да им је једини контакт са светом украјинска медијска јединица.
Дмитрашкивски се похвалио како је руским цивилима приказивао свој документарни филм о "масакру" у Бучи, инсистирајући да то није условљавао испорукама хране, воде или лекова.
Као успехе своје јединице, наводи да је један дечак који је погледао филм назвао садашњи сукоб "Путинов рат", а не Специјална војна операција, док је једна 70-годишњакиња наводно заплакала и питала "да ли су нам лагали све време".
Сам Дмитрашкивски по свему судећи више није у Курској области, јер "Пост" наводи да је украјинска екипа крајем децембра гледала рану верзију "свог документарног филм" у оближњем украјинском граду Суми.