Русија

Захарова: Француска малтретира руске новинаре, знамо како да одговоримо

Русија за то време гарантује француским новинарима слободу говора и штампе, рекла је портпарол Министарства спољних послова
Захарова: Француска малтретира руске новинаре, знамо како да одговоримоwww.globallookpress.com © Shatokhina Natalia

Руски новинари се у Француској константно суочавају са дискриминацијом, док француски дописници у Русији немају никаквих проблема, изјавила је портпарол руског Министарства спољних послова Марија Захарова.

У разговору са агенцијом РИА Новости, који ће у потпуности бити објављен у недељу, Захарова се осврнула на недавни случај одбијања визе новинару француског "Монда", описавши је као оправдани одговор Москве на понашање Париза.

Француски новинари у Русији уживају све предности искреног односа руског друштва према идејама као што су слобода говора и плурализам мишљења. Њима никад није био забрањен приступ конференцијама за штампу председника Владимира Путина, министра спољних послова Сергеја Лаврова, или прес-брифинзима у Министарству, нагласила је Захарова.

"Они су слали писана питања, захтеве и тако даље. То јест, никада нису били подвргнути некаквим, не знам, манифестацијама малтретирања свих ових година", објаснила је портпарол руског министарства. "И кад год су тражили помоћ, добијали су је".

Захарова је напоменула да то не значи да није било "неких инцидената, у свакодневном животу", али да руска држава никада није имала ништа с тим.

За то време, каже, француске власти "настављају да застрашују руске новинаре, говорећи да ће применити на њих неке мере утицаја и нешто друго. Морају да схвате да ми знамо како да одговоримо".

Паришки "Монд" се протекле седмице обратио Москви протестним писмом јер њиховом дописнику Бенжамену Кеснелу није продужена виза. Захарова је том приликом одговорила да је права адреса за њихову жалбу француско Министарство спољних послова, које је одбило акредитацију дописнику "Комсомолске правде".

ЕУ је још 2016. године прогласила руске медије као "опасност" за демократију, посебно наводећи РТ и Спутњик, на основу измишљених оптужби о мешању у председничке изборе у САД. Француски председник Емануел Макрон је одбијао да акредитује дописнике РТ и пре ескалације сукоба у Украјини 2022, а потом је ЕУ забранила емитовање већине руских медија, мимо сопствених законских процедура.

image