Русија

Колективни запад ће морати да призна пораз: Како одлучи Русија - тако ће бити

Запад би требало да размишља о томе како да сачува образ, пристајући на услове које постави Кремљ. Када нису хтели да то ураде на лакши начин, сад ће бити како Руси одлуче
Колективни запад ће морати да призна пораз: Како одлучи Русија - тако ће битиwww.globallookpress.com © Gavriil Grigorov/Kremlin Pool

Покушај Оружаних снага Украјине да изведу офанзиву у Курској области је пропао, а истовремено са овим неуспелим покушајем у јавности се појавио амерички план за решавање кризе у Донбасу, пишу РИА Новости.

Контраст између ситуације на фронту и овог плана не може бити упадљивији. У ситуацији очигледне предности Русије, предлаже се да Москва заустави војна дејства, прекине ватру и пристане на присуство трупа ЕУ (које, испоставило се, постоје) и британских трупа (које такође нису претерано борбено спремне) у некој врсти тампон зоне.

Заузврат, према непотврђеним, али и информацијама које нису демантоване, САД су спремне да утичу на Кијев како би он признао "руске територијалне захтеве". Поред тога, Кијеву се обећавају и други "колачићи" – чланство у ЕУ за пет година, као и наставак војне и финансијске подршке коју ће Америка пружати.

"Ако још нисте праснули у смех, сада је право време да то учините. Јер управо тако, и никако другачије, изгледа тај договор о коме се навелико и дуго разговара", пишу РИА Новости.

Типично је, како се наводи, да се ни у једном цурењу информација или публикацији не помиње руско свакодневно напредовање и заузимање насеља, једно за другим, мирно, полако и методично. Не помиње се да је линија фронта дуга више стотина километара. Не каже се да су Оружане снаге Украјине већ дуже време у веома климавој одбрани. Да је њихов снабдевање војске у потпуности "натовско" или "квазинатовско". Да су групе руских армија у оперативном простору и да могу да планирају операције. Зато што имају све ресурсе за то. Да индустрија која производи муницију функционише са прецизношћу хронометра...

У оквиру договора, подсећају РИА Новости, наведени су и датуми: до 20. априла треба да буде објављен прекид ватре. А до 9. маја треба да буде објављена некаква "декларација о условима окончања сукоба". Ни речи нема о томе да би у том могућем будућем документу могла да буде ставка о неширењу НАТО-а на исток - ни за инч, ни за центиметар.

Паралелно са припремом услова који су нам унапред неприхватљиви, припрема се и јавно мњење. 

"Форин аферс" је објавио белешку о скривеним намерама оних који желе да тргују са Москвом. Било је предвидљиво – води се геополитичка битка за ресурсе. А њих у Русији има и више него довољно. Али, њихови ривали их имају све мање.

"Ако оцењујемо разлику између онога што је било пре почетка Специјалне војне операције и онога што се дешава сада, три године касније – свима је јасно, и нашим савезницима и нашим противницима, да смо постигли своје циљеве", наводи се у тексту.

Ако оцењујемо кораке које су предузели у јавној сфери, онда би за почетак било добро да ови (западни) ликови схвате да када једни остваре своје циљеве, не пристају на услове оних (или оног) који су не само потпуно поражени, већ и изазвали сукоб.

Прагматичари – а то укључује и Трамповог специјалног изасланика за Украјину Кита Келога – брзо су схватили да се о деловима договора који су процурили у медије не може разговарати, нити ће Русија да их узме у разматрање. Стога је званично, иако индиректно, под уверљивим изговором ова позиција дезавуисана.

То нам говори да у Вашингтону уопште ништа није још одлучено. Оно што они тамо не знају је како могу чак и делимично да преузму чак дипломатску иницијативу. А о војном аспекту не треба ни говорити. Бедан број авиона "ф-16" који су управо испоручени Кијеву из Холандије и сличан је броју оних који су стигли из Француске, али ни "мираж-2000" неће променити ништа. Ни у најмањој мери.

Зато Запад, ако је тамо још остало разумних политичара, треба да размишља не о "могућем наставку подршке Кијеву", већ о томе како да сачува образ, пузећи из ове ситуације, а истовремено пристајући на услове које износи Русија. А они се не мењају већ три године. Тада нису хтели да то ураде на лак начин, тако да ће сада бити како Русија одлучи.

"Којим речима су нам тада претили -'Претворићемо Русију у прах'. Као што је познато, претње нас само окрепљују, а Колективни запад ће морати пре или касније да призна свој потпуни пораз", пише овај медиј.

image