Руска Федерална служба безбедности (ФСБ) скинула је ознаку тајности са докумената у вези са организацијом конференције на Криму 1945. године, на којој су лидери СССР, САД и Велике Британије кројили послератну судбину света.
Јосиф Стаљин, Франклин Делано Рузвелт и Винстон Черчил састали су се у Палати Ливадија код Јалте од 4. до 11. фебруара последње године 2. светског рата.
Међу документима које је одељење ФСБ за Крим објавило данас је и извештај војне контраобавештаје службе СМЕРШ о активностима на обезбеђењу конференције.
У специјалну операцију "Долина" за обезбеђење конференције на Јалти било је укључено око 1.200 оперативаца из разних служби безбедности. Само за војно обезбеђење била су ангажована четири пука НКВД и мотоциклистички одред од 120 људи. Стаљина лично чувало је око 50 официра 6. управе НКГБ СССР.
Као резултат контраобавештајних активности на територији Крима, безбедносни органи проверили су 67.267 људи, привели 324 и ухапсили 197, међу којима су били и страни шпијуни, наводи се у саопштењу ФСБ.
У јануару и фебруару 1945. године ухапшена су три немачка и румунска шпијуна на самом Криму, као и шест домаћих издајника.
Ловци на шпијуне проверили су и 83 припадника јединица ПВО које су послате на Крим ради додатног обезбеђење конференције, под сумњом да су повезани са белоруским или украјинским националистичким покретима.
ФСБ je недавно објавио и детаље Стаљиновог пута од Москве до Јалте, прво специјалним возом па онда аутомобилском колоном. Према документима, композицију од 12 вагона штитили су оклопне платформе на почетку и на крају, а све посаде проверавао је КГБ.
О строгој тајности документа говори и чињеница да је простор за имена Стаљина, министра иностраних послова Вјачеслава Молотова, шефа НКВД Лаврентија Берије и генерал Алексеја Антонова остављен празан, како би била дописана руком непосредно пред слање документа. Исто је урађено и са именима насеља на траси и временима поласка и доласка возова.
Тајно име за лидере три водеће земље антихитлеровске коалиције било је "аргонаути", по античком миту о херојима који су се запутили у Црно море у потрази за легендарним Златним руном.
Одлуке конференције на Јалти водиле су коалицију до коначне победе против нацистичке Немачке и Јапана, али и поставиле темеље послератног светског поретка. Неки елементи тог поретка, попут УН, постоје и данас.