Шта се десило иза затворених врата: Москва открила детаље преговора, огласио се и Стејт департмент

Око четири и по сата делегације Русије и Сједињених Америчких Држава разговарале су у Ријаду. Изјаве након сусрета дали су представници руске стране, Стејт департмент се огласио саопштењем

Након руско-америчког састанка у Ријаду, помоћник руског председника Јуриј Ушаков изјавио је да разговори нису лоше прошли.

Према његовим речима, Русија и САД су се сагласиле да воде рачуна о интересима једна друге. Истовремено, тешко је рећи да се Русија и САД зближавају, али како наводи, о томе се причало.

"Било је веома озбиљног разговора о свим питањима која смо желели да покренемо", рекао је он за "Први канал" и додао да су и Москва и Вашингтон заинтересовани за развијање билатералних односа.

Састанак руског председника Владимира Путина и америчког председника Доналда Трампа вероватно неће бити одржан следеће недеље, рекао је Ушаков и додао да је тешко навести конкретан датум састанка два председника.

"Потребан нам је близак рад између делегација две земље. Спремни смо за то, али је још тешко говорити о конкретном датуму састанка двојице лидера", рекао је он.

Према његовим речима, одлуку о томе ко ће бити укључен у тим преговарача из Руске Федерације о украјинском сукобу донеће председник Русије Владимир Путин.

"Сам председник ће одлучити када добијемо имена америчких учесника", прецизирао је Ушаков.

Након преговора огласио се и амерички Стејт департмент наводећи да су се САД и Русија сагласили да крај сукоба у Украјини мора да буде трајан, одржив и прихватљив за све стране.

Стејт департмент је објавио четири тачке које су договорене данас:

1. Успостављање механизма консултација за решавање билатералних односа са циљем предузимања корака неопходних за нормализацију рада дипломатских мисија;

2. Именовати одговарајуће тимове на високом нивоу који ће почети да раде на путу окончања сукоба у Украјини што је пре могуће на начин који је трајан, одржив и прихватљив за све стране;

3. Поставити темеље за будућу сарадњу на питањима од заједничког геополитичког интереса и историјских економских и инвестиционих могућности које ће произаћи из успешног окончања сукоба у Украјини;

4. Стране на данашњим састанцима обећавају да ће остати ангажоване како би се осигурало да процес напредује на благовремен и продуктиван начин.

"Један телефонски позив након којег следи један састанак није довољан да се успостави трајни мир. Морамо да предузмемо акцију, а данас смо направили важан корак напред", наводи Стејт департмент.

Како се додаје, Трамп жели да заустави убијање, а САД желе мир и користе своју снагу у свету да зближе земље.

"Председник Трамп је једини лидер на свету који може да натера Украјину и Русију да пристану на то", наводи се у саопштењу Стејт департмента.

Директор Руског фонда директних инвестиција Кирил Дмитријев, који је био један од учесника данашњих преговора, оценио је састанак као веома конструктиван дијалог.

"Пред нама је веома, веома дуг и озбиљан пут, али ово је веома позитиван почетак конструктивних дискусија: много додирних тачака, пуно разумевања да постоје позитивни економски пројекти који могу да нас повежу. Све је веома позитивно", рекао је Дмитријев.

"Веома позитивна људска комуникација. Заиста смо се много више разумели једни друге", нагласио је он.

Према његовим речима, учесници преговора су веома захвални Саудијској Арабији која је обезбедила место одржавања састанка.

"Као прво, све је било веома укусно. Као друго, сви смо се много боље упознали", рекао је Дмитријев.

Према његовим речима, за преговарачким столом је било много шала, а Американци су изразили жељу да дођу у Русију.

Одговарајући на питања за РТ о томе како оцењује став Америке, Дмитријев је истакао како је стекао утисак да "они то схватају веома озбиљно, са великим поштовањем".

Скренуо је пажњу на то како је овим састанком покренут веома важан почетак за равноправни дијалог, заснован на међусобном разумевању.

"Да, наравно, има доста неслагања, да, наравно, много је било покушаја Бајденовог тима да уништи комуникацију, у принципу, било је много нетачних информација. Али ево начина да се ово поправи, треба комуницирати, пронаћи заједнички језик, укључујући и велики број питања у којима заиста заједно можемо развити арктичке пројекте и тако даље.
Дакле, то је веома позитиван, промишљен дијалог, али је такође јасно да постоји има много неслагања, тако да морамо бити реални у погледу чињенице да је пред нама дуг пут, да би се исправиле грешке које је Бајденова администрација направила", рекао је он.

На питање новинара РТ да прокоментарише атмосферу састанка у контексту "рестарта" односа САД и Русије, Дмитријев је рекао је да ће опширнији одговор о томе дати Лавров и Ушаков.

Истовремено, додаје да је расположење било добро, пословно и са великим поштовањем.

Руску страну данас су представљали министар спољних послова Сергеј Лавров, помоћник председника Јуриј Ушаков и шеф руског фонда за директна улагања Кирил Дмитријев. У америчкој делегацији су били државни секретар Марко Рубио, саветник за националну безбедност председника Доналда Трампа Мајк Валц и специјални изасланик америчког лидера за Блиски исток Стивен Виткоф. Састанак је трајао око четири и по сата.