Лавров открио шта је договорено у Ријаду: Разговор са америчком страном био је врло користан

Појава оружаних снага из земаља НАТО-а, али под страном заставом, под заставом Европске уније или под националним заставама у Украјини за нас је неприхватљива, подвукао је шеф руске дипломатије

Русија и САД су се договориле да обезбеде што пре именовање амбасадора у Вашингтону и Москви, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров на конференцији за новинаре након преговора са америчком страном који су данас одржани у Ријаду.

Према речима Лаврова, постоји велика заинтересованост за уклањање вештачких преграда на путу ка развоју узајамно корисне економске сарадње.

Осим тога, како наводи руски министар, договорено је и да ће земље створити услове за решавање украјинске кризе, како би се "у потпуности обновила сарадња САД и Русије" .

Разговор са САД, Лавров је окарактерисао као врло користан.

"Нисмо само саслушали, већ смо и чули једни друге", рекао је он.

Лавров истиче и да је стекао утисак да америчка страна сада боље разуме Русију и убудуће очекује редовне консултације са САД. Касније је у саопштењу Министарства спољних послова Русије наведено да је на састанку је договорено и да ће Москва и Вашингтон настојати да успоставе дијалог и пронађу начин за обнављање сарадње у економији, енергетици и свемиру.

Амерички државни секретар Марко Рубио је на почетку састанка истакао да је за међународне односе принципијелно важно управљати својим националним интересима, а како је навео руски министар, руска страна је у потпуности сагласна са тиме.

"Када се ти интереси подударају, треба реализовати заједничке пројекте и у геополитичкој сфери, а и у економској. Треба поправљати односе са САД", истиче Лавров и додаје да су се управо тиме и бавили данас, и то, како наводи - не безуспешно.

Додаје да нису говорили о свему што их раздваја али, концептуални приступ даљој сарадњи је већ дефинисан током телефонског разговора два председника.

"Осетили смо потпуну одлучност и конкретну намеру наших америчких колега да наставе кретање напред, као што су то и поручили председници", закључио је он.

Један од склопљених договора подразумева и да ће се ускоро формирати процес о решавању украјинског сукоба.

"Америчка страна ће саопштити ко ће представљати Вашингтон, и чим сазнамо и ме и функцију представника, ми ћемо, као што је председник Путин рекао председнику Трампу, одмах назначити нашег представника", навео је он на конференцији.

О нападу украјинске војске на енергетску инфраструктуру, Лавров каже да разлози за такву наредбу коју је неко у Кијеву дао, могу само да се претпоставе.

"То само може да учврсти мишљење свих да тако даље не може. Тог човека и целу његову екипу треба уразумити", истиче Лавров.

"Ми смо објаснили да ми никада нисмо излагали опасности системе енергетског снабдевања становништва и наши циљеви су били само они објекти који су директно у вези са опслуживањем Оружаних снага Украјине", рекао је он.

"Данас су наше америчке колеге рекле да би можда требало да уведемо неку врсту мораторијума на нападе на енергетске објекте", рекао је Лавров одговарајући на питање ТАСС-а о нападу Оружаних снага Украјине на станицу Кропоткинска.

О потенцијалном распоређивању "мировног контингента" у Украјини након решавања сукоба, Лавров је рекао да би то било недопустиво.

Подсетио је да је Трамп већ рекао да је увлачење Украјине у НАТO једна од главних грешака администрације Бајдена.

У вези са тим, руски председник је истакао да је тежња Алијансе да "прогута" Украјину, директна претња руском суверенитету.

"И зато смо данас објаснили да појава оружаних снага из истих тих земаља НАТО-а, али под страном заставом, под заставом Европске уније или под националним заставама, не мења ништа у том погледу. То је, наравно, за нас неприхватљиво", истакао је он.

Руску страну данас су на састанку у Ријаду представљали министар спољних послова Сергеј Лавров, помоћник председника Јуриј Ушаков и шеф руског фонда за директна улагања Кирил Дмитријев. У америчкој делегацији су били државни секретар Марко Рубио, саветник за националну безбедност председника Доналда Трампа Мајк Валц и специјални изасланик америчког лидера за Блиски исток Стивен Виткоф.

Састанак је трајао око четири и по сата.