Западни брендови не треба да се изненаде ако се на њиховим приходима осликају речи које доводе у сумњу резултате Другог светског рата и улогу Црвене армије, написала је портпарол Министарства спољних послова Русије Марија Захарова на Телеграму у објави коју је назвала: "О повратку блудних брендова".
Западноевропски брендови нису отишли су из Русије зато што нису могли да издрже конкуренцију или јер им је неко сметао да зарађују, истакла је Захарова.
"Они су отишли јер су им наредиле њихове газде – политички режим земаља чланица ЕУ и бриселска бирократија", наводи она.
Узевши у обзир ту чињеницу, те брендове треба сматрати инструментима којима се служе непријатељски режими у хибридном рату против Русије. Према њеним речима, неке од тих компанија су током прошле три године финансирале убиства руских држављана.
"Шта радити са таквим блудницима – одлучиће стручњаци из власти", упозорава она.
Додаје и да домаће компаније морају да знају да њихов допринос Специјалној војној операцији неће бити узалудан.
С обзиром на кампању коју је либерална диктатура у Бриселу покренула против руске историје, важно је гарантовати да ће европске компаније осетити последице ревизије историје.
"Нека Европа прихвати на век и векове: само једна реч званичника из њихове земље, која доводи у питање резултате Другог светског рата, подвиг Црвене армије и совјетског народа у поразу нацизма/фашизма – последице ће осетити њихове компаније. То подједнако важи и за сећање на наше хероје СВО", написала је она.
Према њеним речима, може се живети без немачке модне куће "Хуго Бос", која је производила униформе за нацисте, без наслеђа Коко Шанел, која је била нацистички агент у Паризу, Кристобала Баленсијаге, који је облачио диктатора Франка, и Кристијана Диора, који је шио хаљине за жене нацистичких генерала. Али, без историјског памћења и сопствене јаке и независне привреде – не може, истиче она.
Осим тога, не треба да их изненади ако на њихове приходе буду утицала поређења Русије са Трећим рајхом италијанског председника Серђа Матарела, безобзирност канцелара Олафа Шолца и министра спољних послова Француске Жан Ноел Баро...
Како сматра Захарова, и однос према руским новинарима и медијима требало би да постане део "инвестиционе климе" Русије. У Европи су се ругали сећању на Андреја Стењина, Дарију Дугину или Владлена Татарског, подсећа она (сви они су убијени новинари).
Неће бити бољег третмана за брендове из тих земаља, навела је Захарова и истакла да су навикли да пролазе некажњено
"Пошто они сами не поштују закон, и немају савест, онда их морамо натерати да нас поштују. Нисам ја то рекла. Пушкин је то написао", подсетила је Захарова.