Шта се десило у Савету безбедности УН? Захарова: За три минута променили ставове о глобалној кризи

Резолуција Савета безбедности УН без осуде Русије има предност над резолуцијом Генералне скупштине, истакла је портпаролка руског Министарства спољних послова

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова поставила је питање о искрености гласова Француске и Велике Британије током гласања о резолуцијама о украјинској кризи у Савету безбедности (СБ) и Генералној скупштини, указујући на недоследност одлука две европске земље.

Наиме, Генерална скупштина УН је 24. фебруара гласала о две резолуције које се тичу украјинске кризе. Једну од њих припремиле су кијевске власти заједно са неколико европских земаља и написана је у антируском духу, а другу, неутралну резолуцију, предложиле су САД.

"Обе резолуције у Генералној скупштини УН усвојене су са најмањим бројем гласова током хитне ванредне седнице – само 93 гласа за, што је само по себи више него индикативно. Да подсетим да Француска и Британија имају право вета у Савету безбедности и могле су да га одбију. Али нису. Дакле, резолуција Савета безбедности УН без осуде Русије, са апелом на мир, поставља прави оквир и са становишта статуса има приоритет у односу на резолуцију Генералне скупштине УН", написала је Захарова на Телеграму.

Она је упитала када су Француска и Британија биле искрене – да ли када је искривљен амерички нацрт резолуције Генералне скупштине УН, или када је исти амерички нацрт одобрен без амандмана.

"Потребно је око три минута хода одмереним темпом између сала Генералне скупштине и Савета безбедности. Да ли су за 180 секунди променили ставове о глобалној кризи? Или само носе маску у сваком џепу – за сваку прилику?", закључила је Захарова.

Генерална скупштина УН усвојила антируску резолуцију о Украјини, а за резолуцију су гласале 93 земље, 18 је било против, а 65 уздржано.

Резолуцију је припремила Украјина у сарадњи са више од 50 земаља, али први пут без подршке Сједињених Америчких Држава. Србија је гласала за резолуцију о Украјини, Мађарска против, док је Кина била уздржана, као и Северна Македонија. 

Антируски текст резолуције захтева да Москва "одмах, потпуно и безусловно" повуче све своје оружане снаге са украјинске територије. Такође садржи традиционални једнострани позив Руској Федерацији да прекине непријатељства.