УН без Русије? Захарова: Док пси лају, каравани пролазе

Историја нам добро показује да је претња Русији јако често долазила управо са Запада и то се не сме заборавити, поручила је данас портпаролка руског Министарства спољних послова

Представница руског Министарства спољних послова Марија Захарова коментарисала је данас последњи предлог Кијева према којем би Русију требало избацити из Уједињених нација, рекавши да на такве изјаве уопште не треба обраћати пажњу или, како је лепо објаснила, "док пси лају, каравани пролазе".

Не треба реаговати на овакве "болесне тврдње", већ их само примати к сазнању, знајући да су то потпуно ирационални предлози. Кијевски режим очигледно ни не разуме до каквих би последица оваква одлука могла довести, поручила је Захарова.

Претходно је украјинско Министарство спољних послова ове недеље позвало међународну заједницу да лиши Русију статуса члана УН-а и да је искључи из Савета безбедности организације. Без обзира на то што је ово немогуће захваљујући 23. члану Устава УН-а, из Кијева, по свему судећи, не одустају од оваквих предлога, те ово није први пут да се одатле говори на ову тему.

У разговору за радио "Спутњик", портпаролка министарства осврнула се и на конфронтацију Запада и Русије која, како је рекла, траје више од 100 година. Додала је да је увек изненађује када чује да постоје претње које долазе са других страна, јер је Москва, нажалост, већ два пута ратовала против Запада током Два светска рата. Руска историја добро показује да јој је претња јако често долазила управо са Запада и то се не сме заборавити, поручила је.

"Наравно, морамо бити спремни на све потенцијалне претње које могу долазити са најразличитијих страна, укључујући и сајбер нападе, али не смемо заборавити да је наша земља више пута током историје бранила свој народ и будуће генерације, али и традицију, вредности и читаву културу од напада који су долазили са Запада", објаснила је.

У том контексту, Захарова је подсетила да је Москва непријатељима увек показивала да са њом нема шале, што су, по свему судећи, тамо опет заборавили, иако је Берлин путем великих страдања "дошао до духовног обогаћења". 

Главна карактеристика западне политике данас је, како је казала, лицемерје, а основни инструмент – ширење дезинформација. "Суштину њихове политике чини пропаганда", те се ситуација у односу на раније периоде ипак знатно променила и доживела праву метаморфозу, поручила је.

Ако се раније о правим циљевима јавно говорило, а непријатељи отворено прозивали, данас се то ради другачије – користе се некакве камуфлаже, чудне формулације, али суштина је и даље непромењена, закључила је.

"Од хуманог односа према људима који се налазе у тешким животним ситуацијама није остало ни трага. Не само да затвореници бивају стрељани, већ се овакве ствари чак ни не осуђују", рекла је.

О уласку Украјине у ЕУ

У том контексту, Захарова тумачи и тренутна обећања Европске уније да ће Украјина постати једна од чланица, док јој из Немачке поручују да ће тај процес ипак бити јако дуг и понекада веома тежак.

Ова изјава, како је казала, помало личи на цитат из филма "Ђубретар".

"'Бићеш богата и срећна, али не дуго'. Чини ми се да када би Аналена Бербок погледала овај филм, она би за себе открила доста тога новог и убудуће би давала мало реалистичније изјаве. Мислим да би представници западне Европе, односно, овог савеза ЕУ и НАТО, требало да представе конкретан план, дијаграм или инфографику када говоре о европском путу Украјине. Онда бисмо сви разумели шта они заправо о свему томе и мисле. Јер сада су то све само пуста обећања, пресипање из шупљег у празно. Нека дају неке тачне одреднице, на пример, време, брзина приступања унији итд.", прокоментарисала је портпаролка руског Министарства спољних послова недавну изјаву званичног Берлина.

О односима Москве и ЕУ

Она је још једном поновила и да није Москва прва изазвала рушење односа са Европом, већ да се држала стратегије да оно што се вековима градило не би требало рушити.

"Врло је битно што нисмо ми ти који рушимо ове односе, већ ценимо све што је до сада било добро у њима. Нека се сада ове државе суоче са поносном изолацијом на европском континенту, а ми ћемо наставити да радимо на другим пројектима, да се развијамо у другим правцима", поручила је Захарова.

Повратак СССР-а пука фантазија

Упитана да да коментар на то да ли би било могуће некада у будућности поново доживети неку врсту СССР-а, рекла је да су овакве идеје само фантазија која се не базира на некаквим научним чињеницама.

Фантазирати на тему шта би било кад би било није у складу са тренутним историјским реалијама, јер је стварање и постојање СССР-а било условљено читавим низом фактора, што је довело до његовог постојања.

О томе шта је све имало утицај на формирање и опстанак СССР-а написано је већ много радова, те је неумесно говорити на ту тему, поручила је. "Историја је један посебан процес".

О рушилачком карактеру украјинских власти

Ипак, по њеним речима, након распада СССР-а, када се Украјина потпуно издвојила као посебна држава, тамошње власти нису успеле ништа позитивно да ураде са земљом, већ су је разрушили.

Претворили су је у "једну нефункционалну, понижену и покрадену" земљу.

"За све ове године нисам видела ништа што би водило некаквој обнови, конструктивним променама", рекла је.