
Путин: Геополитичке борбе се заоштравају, САД одавно теже да присвоје Гренланд

Русија је спремна да ради на Арктику са свим земљама, које се одговорно односе према питањима развоја, поручио је председник Руске Федерације Владимир Путин.

Ипак, НАТО представља Арктик као подручје могућих конфликата, наводи он.
"Нешто сами стварају својим рукама, зашто? Није јасно", рекао је Путин.
Русија никада никоме није претила у том подручју, подсећа руски председник.
"Улога и значај Арктика и за Русију и за цео свет расте, али нажалост јача и геополитичка конкуренција, борба за позиције у овом региону", рекао је Путин.
Према његовим речима, Русија прати ситуацију и неће дозволити било какво задирање у свој суверенитет.
Што се тиче Гренланда, ово је питање које се тиче две конкретне државе и нема никакве везе са Русијом, наводи он.
"Истовремено, наравно, брине нас само чињеница да земље НАТО-а у целини све више одређују Крајњи север као поприште могућих конфликата и вежбају примену трупа у тим условима, укључујући и снаге својих 'нових регрута' – Финске и Шведске, са којима, иначе, до недавно нисмо имали никаквих проблема", казао је Путин.
Притом, изјаве председника САД Доналда Трампа о тежњама према Гренланду нису само екстравагантне. Планови да се Гренланд припоји Сједињеним Америчким Државама постоје одавно и, према речима руског председника, сви то знају.
Заправо су такви планови САД показани још у 19. веку али тада та идеја није добила подршку Конгреса, подсећа он. Зато нема ничег ништа зачуђујућег у ономе што се сада дешава.
"Говоримо о озбиљним плановима америчке стране у вези са Гренландом. Ови планови имају дугогодишње, као што сам управо показао, историјске корене. И очигледно је да ће САД наставити да систематски унапређују своје геостратешке, војно-политичке и економске интересе на Арктику", сматра руски председник.
Арктички савет је створен за сарадњу у сфери животне средине, за спречавање ванредних ситуација изван Арктичког круга и заједничко реаговање на њих, подсећа Путин.
"Али и овај механизам је данас деградирао, притом није Русија одбила да комуницира у овом формату. То је био избор наших западних партнера, западних држава", рекао је он у уводном говору на пленарном заседању "Арктик - територија дијалога".
"Као што се каже у таквим случајевима: ако нећеш, не мораш. Сами ћемо радити са онима који то желе", наводи он.
Додаје и да Русија може имати заједничке пројекте на Арктику са западним земљама ако оне покажу интересовање за то, будући да се Русија залаже за равноправну сарадњу у арктичком региону.
"Сигуран сам да ће време за овакве пројекте свакако доћи", истакао је он.
Русија има највећу флоту ледоломаца на свету, али, према његовим речима, ове позиције треба ојачати. Осим тога, најављује да ће држава наставити велика геолошка истраживања на Арктику и намерава да развије рударство минерала, укључујући и област ретких земних минерала.